Каква е моментната снимка на страната на базата на неокончателните резултати от гласуването на местни избори 2019? Темата на "Нашият ден" коментират различни експерти: в първата част с водеща Мария Мира Христова гостуват политологът Милен Любенов и икономистът доц. Григор Сарийски. А във втората – със социолога Живко Георгиев и политолога Страхил Делийски разговаря Александър Райчев.
В обобщен вид може да се каже, че ГЕРБ запазват преднината си, макар че не повтарят резултатите си отпреди 4 години.
БСП не съумяват да заемат опразнените места и дистанцията между двете партии се запазва. „Демократична България“ показа добър резултат. Успехът на Борис Бонев, независим кандидат от сдружението „Спаси София“, е изненада.
„Не бива да търсим генерални тенденции в местните избори – предупреждава Милен Любенов – тъй като става въпрос за децентрализирани, много специфични кампании, става дума за 260 общини и когато търсим общата картина, говорим най-вече за областните градове."
Доц. Сарийски уместно цитира разказа „Синекур“ на Чудомир, за да опише метафорично картината на България в деня след местния вот. И заключи, че „Смяната на едно политическо управление с друго, няма да доведе до промяна в жизнения и икономическия статус на хората по места. А това няма как да стане заради централизирано разпределение на финансите, което лишава общините от възможност за самостоятелно управление на общините.“
Иначе казано, "ако местната власт „не се погажда“ с централната власт, няма как да управлява – това е икономическата рамка, която показва какво може да промени местната власт."
"Процесът на орязване на финансирането на общините е започнало отдавна, още през 2003-та, и ако сега върнете самостоятелността на общините, то е като човек, комуто сте му източвали кръвта 10 години и сега го пускате да се състезава на свободни начала – обясни доц. Сарийски. – Преди да го направите, би трябвало да го компенсирате за това, че сте му източвали кръвта. Има общини, които трябва да се поставят на командно дишане, да се заведе бизнес там, да бъдат регулирани, да се оправи инфраструктурата и едва тогава да бъдат оставени на самостоятелно финансиране“ – допълни доц. Сарийски.
Колкото до предстоящия балотаж – „Средата е труднопредвидима и гласуването е резултат на невидима политическа логика, а не на видима“ – коментира Страхил Делийски.
„Ако на местни избори дилемата е статукво срещу множество алтернативи, на балотажа е чисто противопоставяне" – каза Живко Георгиев.
„Надявахме се да видим еманципиране на политическото поле, но за съжаление това не се вижда, с целия риск на обобщението. – каза Страхил Делийски и добави: – Липсва автентичен партиен живот по места. Ние говорим за големите партии като за носители на определена подкрепа, но когато я отнесем по места – местните структури са доминирани от съвсем различен тип логика. Излиза, че имаме национални партии, но те са функция на онези гласове, за които си говорим долу в ниското и това минира смисления демократичен интерес, тъй като тези интереси по места са в конфликт с националната позиция на определената партии и тук се крие една от ключовите причини за срива на доверието в големите партии и търсенето на нова различна оферта.“
Политическият модел, който имаме, не удовлетворява хората – каза Живко Георгиев във връзка и с ниската избирателна активност, коментирайки срастването на политическия и бизнес елит, нарастващата роля на големите пари в политиката и негативните системи за селекция вътре в партиите, който той определи като „антиподбор“, колкото пó не става някой кандидат според гражданите, толкова по-нагоре отива."
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg