Каква е моментната снимка на страната на базата на неокончателните резултати от гласуването на местни избори 2019? Темата на "Нашият ден" коментират различни експерти: в първата част с водеща Мария Мира Христова гостуват политологът Милен Любенов и икономистът доц. Григор Сарийски. А във втората – със социолога Живко Георгиев и политолога Страхил Делийски разговаря Александър Райчев.
В обобщен вид може да се каже, че ГЕРБ запазват преднината си, макар че не повтарят резултатите си отпреди 4 години.
БСП не съумяват да заемат опразнените места и дистанцията между двете партии се запазва. „Демократична България“ показа добър резултат. Успехът на Борис Бонев, независим кандидат от сдружението „Спаси София“, е изненада.
„Не бива да търсим генерални тенденции в местните избори – предупреждава Милен Любенов – тъй като става въпрос за децентрализирани, много специфични кампании, става дума за 260 общини и когато търсим общата картина, говорим най-вече за областните градове."
Доц. Сарийски уместно цитира разказа „Синекур“ на Чудомир, за да опише метафорично картината на България в деня след местния вот. И заключи, че „Смяната на едно политическо управление с друго, няма да доведе до промяна в жизнения и икономическия статус на хората по места. А това няма как да стане заради централизирано разпределение на финансите, което лишава общините от възможност за самостоятелно управление на общините.“
Иначе казано, "ако местната власт „не се погажда“ с централната власт, няма как да управлява – това е икономическата рамка, която показва какво може да промени местната власт."
"Процесът на орязване на финансирането на общините е започнало отдавна, още през 2003-та, и ако сега върнете самостоятелността на общините, то е като човек, комуто сте му източвали кръвта 10 години и сега го пускате да се състезава на свободни начала – обясни доц. Сарийски. – Преди да го направите, би трябвало да го компенсирате за това, че сте му източвали кръвта. Има общини, които трябва да се поставят на командно дишане, да се заведе бизнес там, да бъдат регулирани, да се оправи инфраструктурата и едва тогава да бъдат оставени на самостоятелно финансиране“ – допълни доц. Сарийски.
Колкото до предстоящия балотаж – „Средата е труднопредвидима и гласуването е резултат на невидима политическа логика, а не на видима“ – коментира Страхил Делийски.
„Ако на местни избори дилемата е статукво срещу множество алтернативи, на балотажа е чисто противопоставяне" – каза Живко Георгиев.
„Надявахме се да видим еманципиране на политическото поле, но за съжаление това не се вижда, с целия риск на обобщението. – каза Страхил Делийски и добави: – Липсва автентичен партиен живот по места. Ние говорим за големите партии като за носители на определена подкрепа, но когато я отнесем по места – местните структури са доминирани от съвсем различен тип логика. Излиза, че имаме национални партии, но те са функция на онези гласове, за които си говорим долу в ниското и това минира смисления демократичен интерес, тъй като тези интереси по места са в конфликт с националната позиция на определената партии и тук се крие една от ключовите причини за срива на доверието в големите партии и търсенето на нова различна оферта.“
Политическият модел, който имаме, не удовлетворява хората – каза Живко Георгиев във връзка и с ниската избирателна активност, коментирайки срастването на политическия и бизнес елит, нарастващата роля на големите пари в политиката и негативните системи за селекция вътре в партиите, който той определи като „антиподбор“, колкото пó не става някой кандидат според гражданите, толкова по-нагоре отива."
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..
В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg