От октомврийските дни на 1869 година, когато в къщата на един от основните ктитори на българската църква „Вознесение Господне“ Варвара Хадживелева в Браила е учредено Българското книжовно дружество, се навърши век и половина.
42 години по-късно, през 1911-а, то се преобразува в своя правоприемник – Българската академия на науките. От провъзгласяването на българската независимост от цар Фердинанд I тогава са минали едва три години.
Със заместник-председателя на Академията чл.- кор. Васил Николов се връщаме назад във времето, за да си припомним важни факти не само за известните нейни учредители и дарители от началния период (сред които е и Васил Левски), но и за редица вече незаслужено забравени личности и събития. Анализираме съвременните проблеми, постижения и амбиции на хората от тази институция. Разказваме и за три, излезли наскоро книги, редактор на които е проф. Николов: „Сградата на БАН – символ на знание и духовност“, „Дарителство и благодетели на БАН 1869-2019“ и „Кратка история на Българската академия на науките“.
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята, завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg