Професионалния празник на металурзите е обявен с постановление 827 на Министерски съвет от 19.11.2001 г. – тогава се е отбелязвала годишнина от първата копка на завод „Стомана“ – Перник.
Това е възможност да бъдат отбелязани не само успехите, но и да поговорим за това какво се случва с този важен за икономиката бранш – сега в 21 век, когато историята на старите леярни, свързани с тежък физически труд, вече отшумява; когато идва Индустрия 4.0 и се говори за дигитализация на бранша.
В „Нашият ден“ водещата Нина Цанева разговаря с инж. Румен Цонев, главен изпълнителен директор на една от големите металургични структури в страната, и Георги Апостолов, директор планиране и IT мениджър на един от големите производители на алуминиеви продукти в страната, които отбелязват днес и 20 години устойчиво развитие.
Инж. Румен Цонев разказа за историята на българската металургия и нейното непрекъснато развитие. И още:
„Индустрия 4.0 –това е четвъртата индустриална революция, която залага на управление на процесите през интернет, чрез изкуствения интелект, на това което дава възможност човечеството да мине на едно по-високо ниво на развитие. Металургията, в частност производството на цветните метали и изделия от тях, е в основата на възможността да се случи технологичната революция.
В Европейския съюз искаме да постигнем високо ниво на използване на чистата енергия, но тя може да се съхранява само благодарение на металите и изделията произведени от тях.
В България в металургичната индустрия в момента пряко заети са около 15 000, а косвено още 50-60 хиляди.“
„Единствения начин да сме конкурентно способни е да се подобряваме. Индустрия 4.0 прави процеса на производство прозрачен, лесно анализируем и може да се реагира бързо, може да се види къде губим, къде са предимствата ни.“ – сподели Георги Апостолов и посъветва – „Бранша на металургията е по-инертен. Мисля, че българските фирми леко изостават от световните тенденции.
За да са конкурентно способни трябва мениджмъта на фирма да разбере как може въвеждането на новите технологии в производството ще създаде предимство пред опонентите на пазара. За изпълнението в България има много добри IT специалисти.“
Днес ще бъдат връчени дипломи и парични награди на изявени студенти в учебната дейност от Химикотехнологичения и металургичен университет, Техническия университет – София и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“.
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg