Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Климатична стачка" е думата на 2019-а

БНР Новини
Грета Тунберг призовава учениците да не ходят на училище – "климатична стачка"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В годината на глобални протести срещу климатичните промени и призивите на Грета Тунберг към учениците да не ходят на училище "климатична стачка" се превърна в думата на годината, според лексикографите.

Всяка година екип на Collins Dictionary преглежда над 9,5 милиарда думи, за да създаде списък от десет нови или важни термини. Една от тези десет става Дума на годината. 

Според определението климатична стачка означава "форма на протест, при която хора отсъстват от училище или работа, за да вземат участие в демонстрация, изискваща спешни и решителни действия срещу климатичните промени."

За първи път терминът е употребен през 2015 г. за масовата демонстрация в Париж по време на среща на ООН за климата.

Думата набра популярност през 2018-а, когато Грета Тунберг започна да пропуска училище в петък, за да протестира пред парламента, провокирайки заглавия в пресата и широк глобален отзвук.

Лексикографите са наблюдавали лавинообразно покачване в употребата на термина през 2019-а, най-голямото сред думите в списъка им, пише Guardian.

Според Хелън Нюстийд от "Колинс" "Климатична стачка" е изместила по употреба в медийния дневен ред дори "Брекзит", макар и за кратко.

Думата е във връзка и с миналогодишната призьорка: "Еднократна употреба" беше думата на 2018, отнасяща се до пластмасовите предмети, които се използват само веднъж. 

Друга, свързана с климата дума в списъка, още няма точен еквивалент на български: rewilding – която означава връщане на площи земя в първоначалния им див вид, както и hopepunk – която означава "литературно и артистично движение, което празнува търсенето на положителни цели пред лицето на злополучието."

Думите от последните шест години все по-често са свързани с политиката. 

"Речникът няма мнение за Брекзит, извън това, че той се оказа щедър откъм нови думи в английския, както и в насърчаването на ново използване на старомодни ругатни – каза Нюстийд. – Сякаш беше толкова отдавна, когато по-лъчезарни думи влизаха в класацията... тежко политизираната атмосфера на последните години се отразява върху езика, носейки нови думи и придавайки нов смисъл и нюанс на старите" – завършва тя.
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05