Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Маринов: Към камъка трябва да се подхожда бавно и с уважение

9
Снимка: Ани Петрова

Георги Маринов – скулптор, художник и галерист – открива нова самостоятелна изложба, озаглавена „Скулптура”. Тя е своеобразно продължение на юбилейната му изложба от миналата година. Експозицията в столичната галерия „Стубел“ включва 12 скулптури от камък и 12 рисунки, създадени от Маринов през последната година.

Съзряването на твореца

"Съзряването специално при скулптурата, а и при изобразителното изкуство въобще, става нормално след 40-годишнината, когато човек е оформил освен характера си и някакво философско виждане за нещата, да оценява натрупванията, впечатленията от живота, да овладее чисто технически умения."

"Паднали ангели", "Воини", "Отломки от времето" 

"Трите цикъла – това са посоки, върху които работя още от завършването ми на Академията. Не непрекъснато, но узряването на идеята е многостранен процес, почти независим от теб, провокиран понякога от почти незначителни събития..." 

Камъкът 

"В тази изложба са само черни камъни, колегите го наричат гложенски мрамор, а и витошкото габро е черен и труден за обработване камък, но затова пък е много впечатляващ. Материалът трябва да е първичен, защото у него са натрупването от създаването на Земята, на Вселената – все неща сложни, неразбираеми донякъде. А това, че чисто физически можем да хванем камъка и да го обработваме, както си искаме, е вторичната част, завършекът на това, което се предполага, че сме – връх на еволюцията на Земята. И би трябвало резултатът да е подобаващ. Към камъка трябва да се подхожда бавно и с уважение."

Падналите ангели са черни и без крила

"Не исках да са елементарно първосигнални нещата – заради самата притча – въздигането, красотата винаги по-бързо се възприемат – те са по-красиви, по-обещаващи. Но втората част – изгонването, падането, предполагаемата лична равносметка на всеки от тях, там за мен е по-интересната част. Това е и продължение на "Воините", където смисълът е не във войнствеността, а в борбата, войната със самия себе си – да преобърнеш себе си..."

Фрагментарността на съвремието

"Тая фрагментарност ни залива отвсякъде, оставяйки усещането, че можем и знаем всичко. Мекотата на самия камък я противопоставям на самия лом на камъка, така както е отцепен. Защото мекото и твърдото, освен че са стойности противоположни, те създават и един ритъм. И подредбата на последователността би трябвало да създаде ритъма, който да създава удовлетвореност, удоволствие."

Изложбата може да бъде видяна в столичната галерия "Стубел" от 18 ноември до 6 декември 2019 г. 


Снимки: Ани Петрова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05