30 сценични плаката, създадени от Радослава Боор за различни български театри и Софийска опера и балет, могат да бъдат видени от 15 ноември във фоайето на Театър „София“. Плакатите са създадени от Радослава Боор през последните 13 години. Изложбата открива проф. Божидар Йонов. Събитието е част от програмата на Нощ на театрите 2019 и се реализира с подкрепата на “Международното триенале на плаката в София”.
Колекцията е впечатляваща и показателна в много отношения. Експозицията носи типичната за плаката комплексност, съчетана с деликатния и изискан индивидуален стил на авторката. "Плакатът: Радост & Слава" вече е гостувала в Прага и в Пловдив.
Радослава Боор през последните години живее със семейството си в Прага. Родена е в София, в семейство на художници. В гимназията изучава японски език в продължение на 5 години, което оставя следа в израза ѝ на художник. По-късно завършва Националната художествена академия в София. Професионален опит Радослава натрупва през годините като графичен дизайнер, илюстратор, творчески директор и в практиката си на свободен художник.
Плакатите на Радослава Боор са познати на българската публика. Многобройни театрални, балетни и оперни представления, за които създава своите авторски плакати, дават възможност на графичната дизайнерка да работи във взаимодействие с много от съвременните ни режисьори.
Изложбата може да бъде разгледана във фоайето на Театър "София" от 15 ноември до 15 декември 2019 г.
Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от 600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..
В Драматичния театър "Рачо Стоянов" - Габрово тази вечер ще бъде излъчен документалният филм на Владислав Андонов, посветен на 95-ата годишнина от създаването на Габровския театър. Прожекцията е благотворителна и събраните средства ще бъдат дарени на Националната гимназия по приложни изкуства "Тревненска школа" в град Трявна. Сградата на гимназията..
Френският институт в България отдава заслужена почит на трима изключителни братя, родени в началото на XX век в крайдунавския град Русе. Събитията, организирани на 12 и 13 май в София и продължаващи на 14 май в Русе – родното място на семейство Канети – са своеобразно културно пътешествие, съчетаващо литературни четения, срещи, прожекции, изложба и..
Тази година Перник ще бъде кино от 27 юни до 1 юли. В Двореца на културата в града фестивалът ще представи 242 филма в конкурсните си програми, които селекционна комисия подбра от 5520-те кандидатствали филмови продукции от общо 127 държави или общо 1713 часа нови български и международни киноленти. В рамките на фестивалните дни жури от международно..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес. Преводач е Калин Коев. В "Седем вечери" Борхес, подобно на Сервантес, е читател, който разказва, коментира, обобщава чужди текстове. Както в много други случаи, така и тук четенето при него се..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg