Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филмът „100-годишна граница“ показва силата на българския дух

Жанин Ал-Шаргаби (вляво) и Антонина Лозанова
Снимка: Таня Димова

„Околобългарско“ отново тръгна на път, за да разкаже историите на вдъхновяващи хора, които търсят промяна. Това лято екипът на младежкия проект, който проявява интерес към положението в страната и иска да допринесе за развитието на обществото ни, се запъти на запад. По време на пътуването си младежите заснеха документален филм. Той представя ключови за българската история райони, които страната ни е изгубила след подписването на Ньойския мирен договор. Сто години след една национална катастрофа, екипът на проекта цели да покаже как живеят хората, останали оттатък границата. Във филма „100-годишна граница“ няма място за политика или сляп патриотизъм, а само за силата на българския дух.

Филмът ще се срещне със своите зрители на 18 ноември в StudyHub от 19 часа. Дни преди прожекцията Жанин Ал-Шаргаби и Антонина Лозанова от екипа на „Околобългарско“ гостуваха в „Какво се случва“, за да разкажат повече за филма и да отправят поканата си за прожекцията му, която ще бъде последвана и от отворена дискусия. Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мориел Георгиева, Елина Кешишева, Велин Манов и Нора Христова

Силата на жените чрез изкуството в изложбата "Контакт" на Елина Кешишева

Изложбата "Контакт" в галерия One на световно известния фотограф Елина Кешишева е вдъхновена и посветена на жени, преживели насилие. Заедно с фондация "Импрув" те призовават за промяна чрез свързване със света на другите. Кешишева представя своя човешки и творчески интерес към темата за силата на жените и тяхното умение да преминават от..

публикувано на 02.07.24 в 17:15

Завръщане – фотографска изложба на Силвио Томов

Силвио Томов споделя, че: "Темата за завръщането може да се разглежда от много аспекти. Основният от тях е, че фотографията ни помага да (съ)преживеем отново и отново определена емоция, настроение или миг. Образите, това са тези късчета спомени, които остават завинаги запечатани в съзнанието ни. Според големия режисьор Андрей Тарковски детството на..

публикувано на 02.07.24 в 16:25

Петя Кокудева: Срещите с хора по света са като терапия

"Патагонци, тролове и още мои роднини" е най-новия пътепис на детската писателка и поетеса Петя Кокудева. Той ни отвежда до 24 различни места по света, под формата на кратки разкази, щрихи, срещи или наблюдения за човешката природа и силата на културните различия. "Стори ми се честно още в увода да призная, че винаги има трудности и..

публикувано на 02.07.24 в 11:15

Отвореното поле за културен обмен между Централна и Източна Европа и Китай

За пътя към сътрудничеството в областта на креативните и творчески индустрии между Източна и Централна Европа и Китайската народна република – разговор с Юлия Томова и Влад Гицоайка . Повод за срещата в студиото на "Нашият ден" е проведеният Пети форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа . Юлия..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Лятото на "Тротоара 2020": Музика, култура и TRAP Fest Open Air 2024

С настъпването на лятото читалище "Тротоара 2020" представя своята вълнуваща лятна програма, в която ключово събитие е TRAP Fest Open Air 2024. Председателят на читалището Деян Янков разказва повече за инициативата. Всички събития са с "вход свободен" и предоставят уникална възможност за младежите да бъдат активна част от организацията, публиката и..

обновено на 02.07.24 в 10:08