Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Григорова: Никой не ни учи как да защитаваме правата си като работници

Как да спрем да сме работещи бедни

Ивана Мурджева: Колективните действия ни предпазват от капана на страха

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

От догодина линията на бедността у нас става 360 лева, което е с 15 лв. повече от сега. Какво означава тази цифра? Какво означава тя на фона на изчислена сума от 2472 лева за издръжка на четиричленно семейство от двама работещи родители и две деца за страната и 3259 лв. за София.

Общо взето, означава, че освен пенсионерите и хората от уязвими групи работещите у нас също са бедни в голямата си част. В „Нашият ден“ Ива Дойчинова обсъжда темата с експертите Ивана Мурджева и Ваня Григорова.

"В същото време бедността у нас е стигматизирана, крие се, не се признава, но когато семейното планиране на бюджета ни може да бъде разклатено от първия непредвиден разход – това ни прави уязвими – изтъкна Ивана Мурджева и цитира една хубава мисъл: 

"Едно общество е толкова здраво и добро, колкото са добре и здрави най-уязвимите му членове."

Анкетата на Росица Александрова показва ясно, че у хората липсва увереност, че чрез труд, работейки, можем да живеем по-добре.

Как да излезем от омагьосаната спирала надолу?

За Ваня Григорова е важно да се учим какви права имаме като работници. „В училище учим предприемачество, граждански активизъм, но никой не ни образова как да защитаваме правата си като работници. Хората не знаят, че за да постигнат нещо, трябва да се обединят с колегите си, за да отстояват правата си. На много места, особено в частната сфера, на синдикализма се гледа с много лошо око, заплащането се бави с месеци, не се заплаща извънредния труд и пр. 

Същевременно и хората трябва да правят усилия, да търсят правата си – изтъкна Григорова и още веднъж подчерта нуждата от адекватно образование – Не знаем и не защитаваме правата си, никой в училище не ни учи как да бъдем достойни работници. Синдикати няма там, където няма обединение на работниците, а обединените действия възпитават работодателите.“

„Колективната съпротива срещу неправдите е много важна – допълни Ивана Мурджева. – Когато си сам, много по-лесно попадаш в капана на страха – за себе си, за семейството си... Колективното действие е най-адекватното решение.“

За финал Мурджева цитира разписка, изготвена от Института за пазарна икономика, според която тази година всеки от нас дължи 6689 лв., за да може държавата да функционира.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25