Темата за заминаването, за завръщането, за образованието тук и там е постоянна. Най-голямата общност на българи с образователен и професионален опит в чужбина, постави началото на клуб, обединяващ випускници на британски университети. Обединеното кралство е предпочитана дестинация за българските студенти, а британското образование се слави като едно от най-добрите.
Британско посолство и сдружение „Тук-Там” създадоха Алумни клуб на българите, завършили университет в Обединеното кралство. Клубът приема за членове българи, които имат завършено висше образование (степен бакалавър, магистър или доктор) от университет в Обединеното кралство и които, независимо къде се намират по света, имат желание да се запознаят с други българи с подобен опит.
Гости на "Нашият ден" бяха Емилия Клайн, мениджър общност на сдружение "Тук-там", и Десислава Танева от Търговския отдел на посолството на Великобритания у нас, и разказаха за основаването на Алумни клуб.
"Нашата мисия е заедно – от тук и от там – да направим България едно по-добро място. Да обединим българите, които имат опит и образование в чужбина. От самото начало "Тук-там" създава общност на единомислещи хора. Проектите, в които инвестираме много време, усилия и обич, са кариерните събития. Но те не са единствената посока, в която работим. Имаме и фонд "Иди, учи и се върни". Общата ни цел е България да стане едно по-добро място за живеене за всички ни", каза Емилия Клайн.
“Обединеното кралство е предпочитана дестинация за българските студенти. Тази популярност е отражение на силата на британското образование, което вярвам, че помага на студентите не само да се учат, но и да мислят независимо, и още повече, да мислят как да допринесат за обществото като цяло. Затова и толкова се радваме да подкрепим създаването на този клуб, който не само ще свързва българската диаспора с родината, но и ще предостави възможности на своите членове за създаване на нови приятелства, кариерно и бизнес развитие и доброволчество”, сподели Н.Пр . Ема Хопкинс на откриването на клуба в посолството на Великобритания.
“Желанието ни е клубът да бъде активен благодарение на всеки един член, който да споделя, предлага, организира и участва в неговата дейност. Алумни клубът е общност, целяща да създаде платформа за професионални и приятелски контакти, както и да допринесе чрез опита и познанията на своите членове за подобряване на цялостната среда в България. Ние вярваме, че общности от такъв вид вдъхновяват и дават възможности на своите членове да допринасят България да бъде едно още по-добро място за живеене”, добави Христо Бояджиев, основател на „Тук-Там”.
Въпреки липсата на официални данни основателите знаят, че българите, завършили висшето си образование в Обединеното кралство, са много, и вярват, че знанията и опитът, които те са натрупали по време на обучението си, ги обединява и предразполага за сформиране на общност.
Партньоски организации на UK Alumni Club Bulgaria са Британско-българската бизнес асоциация (BBBA), Британски съвет, Българска Чийвнинг асоциация и Асоциация на българите учили във Великобритания (ABSB).
В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект..
Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов , създател на платформата "Свръхчовекът" , която разказва вдъхновяващи..
С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..
На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg