На третия етаж на Българския павилион във Венеция патрулна лодка препречва главната входна зала. Тя очевидно е „попаднала“ там при предишна acqua alta (висока вода). Изложбеното пространство гледа към Гранд Канал, а по стените са видими следи от дори по-високи нива на водата. Със специални устройства за инфрачервено виждане зрителите получават изглед през прозореца към постапокалиптичния венециански пейзаж. Шокиращо, Големият канал е повишил нивото си до третия етаж.
Така би изглеждал проектът на Петко Дурмана „Ядрена зима“, ако той беше спечелил българския конкурс за 58-ото Венецианско биенале под наслов „Интересни времена“. Тъй нареченият „Антропоцен“, периодът в който човешкият род предопределя природните процеси, е тема на не един и два проекта тази година, включително и на „Слънцето и морето“ – литовският проект, носител на „Златния лъв“.
А обратно в реалността, извън представите какво би станало, ако „Ядрена зима“ беше заминала да представи България, Венеция наистина е наводнена, биеналето – предсрочно затворено, а последна дума в обрисуването на интересните времена очевидно има климатичната криза.
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg