Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годината на гражданското общество

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Как се разви обществото ни и какво ни казва изминаващата година за състоянието му, кое "разви мускулатурата му" например? Защо по-често се обединяваме "против", отколкото "за"?

Видяхме надигащия се консерватизъм и реакционерство, които препречиха пътя на Стратегията за детето, съумявайки чрез страх да манипулират големи, шумни и методични групи хора.

Една от големите спечелени битки миналата година беше приемането на Закона за социалните услуги. Тя беше спечелена от цялото ни общество. Наличието на социални услуги, успоредно с гарантирана лична помощ и достъпна среда, бяха насочени към по-добри перспективи за хората с увреждания, които водят до по-висока степен на независимост, упражняване на права и задължения, водене на пълноценен живот. 

Сега обаче се готви отмяна на сегадействащия закон, като целта е да се забрани на гражданските организации да предоставят социални услуги, а това би имало пагубно въздействие върху стотици хиляди хора с увреждания – деца и възрастни, които получават услуга, или такива, които чрез него се надяват най-накрая в живота си да имат достъп до такава.

В студиото на "Нашият ден" Любомира Константинова разговаря с културолога и граждански активист Валентина Георгиева за състоянието на гражданското общество през 2019-а и за предстоящите битки.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..

обновено на 11.12.24 в 13:12

Ключът към Бога

В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..

публикувано на 11.12.24 в 12:35
Аркади Шарков

Контрол и ефективност: Ключови предизвикателства пред бюджета на НЗОК за 2024 г.

През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..

публикувано на 11.12.24 в 11:57