Музеят за съвременно изкуство или Софийски арсенал, както е по-известен, показва своя нов проект, назован: „Посока север“. Той се организира от сдружение „Толкова близо, толкова далеч“, съвместно с Държавната агенция за българите в чужбина, за да представя изкуството и търсенията на българските художници, реализиращи се по целия свят.
Сега изложбата включва произведения на художници от български произход, които творят и живеят в северните държави и по един или друг начин са повлияни от културата в този регион. Целта е също така да се покажат различните концепции, теми, медии и подходи, които вълнуват докоснатите от магията на Севера български предимно млади творци.
Тук няма да видим, както те казват, северни сияния, много зима или странни пейзажи от тази природа, това са съвременни артисти, които боравят с новите медии, техните артистични практики изследват актуални теми, свързани с екологични, социални, политически и технологични въпроси, които в голяма степен могат да бъдат съотнесени и към българската действителност.
Кураторът Ния Табакова е поканила за участие Лора Димова и Леда Ванева от Финландия, Райна Власковска и Росина Иванова от Норвегия, Евелина Добранова от Дания и Юлиян Табаков от Швеция.
Темите за упадъка и възраждането се разглеждат и от шестимата автори. Те могат да бъдат проследени в скулптурите на Лора Димова, напомнящи останки от апокалипсис, във видеата и молекулните рисунки на Леда Ванева, анализиращи реда и хаоса във Вселената, във фотографите на Юлиян Табаков, разкриващи чудовищната природа на човека.
Политически манифести на Росина Иванова, колажите на Евелина Добранова и портретите на Райна Власковска се фокусират конкретно върху ролята на жената в този непрекъснат процес на трансформация. Тази изложба показва, че българските художници се реализират и работят успешно в тази северна среда, пътуват, срещат се със свои колеги и имат самочувствието на истински съвременни художници.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg