Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един незаслужено забравен учен

2
Проф. Димитър Чернев
Снимка: Христо Петров

Има поговорки, които обичаме да повтаряме по-често от другите. Сред тях е и онази, която гласи: „Всяко чудо за три дни!“ Лошото е, че подобни фрази, „снабдени“ с крилца, твърде често служат за оправдание на нашето късопаметство – в това число по отношение на забележителни българи, благодарение на които страната ни се приобщава чрез своето национално самочувствие към останалия свят.

Роденият във Варна инженер и изобретател проф. Димитър Чернев, емигрирал на запад през 1956 година и отишъл си от нашия земен свят през 2012 година, е един от тези българи. Името му е свързано с доказани новаторски постижения в областта на магнитните носители, на лазерната физика и авангардните технологии за овладяването на Космоса. Както и с използването на Слънцето като алтернативен енергиен източник – проучване, довело го до създаването на уникален слънчев хладилник на основата на използването на природни зеолити. Има над 60 патента, регистрирани в САЩ, Европа, Япония и Австралия, като броят на патентованите от НАСА и други секретни институти негови изобретения до момента все още не е известен.

Подробностите за живота и постиженията на големия учен и изследовател узнаваме от проф. Огнян Петров от Института по минералогия и кристалография „Акад. Иван Костов“ при БАН и журналиста Христо Петров, посещавал проф. Чернев в САЩ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Радина Велчева от "Искам бебе": Надежда винаги има

Добре дошли в нашия ИСКАМ БЕБЕ – виртуален дом! Влизайте смело! Докато четете тези редове, със сигурност от другата страна на виртуалния Ви свят стои някой, който също като мен и теб има мечти, страхове, напиращи сълзи или желание да изкрещи на целия свят: "Искам да мога да плача, да се радвам, да говоря с някого. Искам дете! Искам го с цялата си..

публикувано на 23.04.25 в 17:05

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05