18 декември е Международен ден на мигранта. На тази дата през 1990 година ООН приема Международната конвенция за защита на правата на работниците-мигранти и на членовете на техните семейства. Сега през 2019 светът е променен и вече сме в епоха на Ново преселение на народите. Според някои това е едва началото.
Името ѝ е измислено. Няма как тя да излезе с истинското си име. Била е само на 13 години, когато изоставили всичко в родния Афганистан – дом, приятели, училище, работа, живот... и пристигнали в България. Днес тя е на 25 години. Не знаем дали е още в страната ни, или търси щастието си някъде по света. Историята на Силай.
Миграцията винаги е присъствала в историята на човечеството и възможните причини за нея най-често са влошаването или унищожаването на жизнената среда. В днешния свят екологичните катастрофи предизвикват нови мигрантски вълни.
В "Нашият ден" гостуваха екологът Георги Стефанов и политологът Георги Киряков.
"По данни на ООН има около 65 млн. климатични мигранти, засегнати от измененията на климата и свързаните с тях последици – глад, липса на ресурси и вода. Цифрата се очаква да нарасне през 2050 г. до 1 млрд. души!"
"От 2015 година към ООН действа Международна организация за миграцията, която изследва всички аспекти на въпросите, свързани с миграцията, деградацията на околната среда и изменението на климата. Вече ясно се осъзнава, че проблемите са преплетени. Т.е. нестабилната околна среда води до нестабилно общество, а това води до насилие и несигурност, което води до миграция. Разбирането на връзката с климатичната криза и миграцията на огромни маса хора може да се превърне в ключ към справянето с тази криза, а също и с миграцията." – подчерта Георги Стефанов.
Вече е време да бъдат изготвени стратегии за приспособяване към необратимите климатични промени.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg