Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлите празници по кошмарните улици на столичния квартал „Филиповци“

3
Кв. "Филиповци", София
Снимка: Калина Колева

„Филиповци“ – столичният квартал с богата и древна история, но в началото на ХХI век е затънал в тонове боклуци, с ограничен брой контейнери и кошчета за боклук, неработещо осветление, неизградени и разбити тротоари и огромни дупки по улиците. 

Столичани и жители на квартала се обръщат с писмо към Столичната община и очакват отговор за решаването на посочените проблеми. В очакване на официален отговор от Столичната община жители на квартала се срещнаха още през април с кметския наместник Александър Владимиров, който обяви сигнала за приет и заяви, че започва работа по отстраняване на посочените нередности. 

В навечерието на светлите празници екип на предаването „Нашият ден“ реши да провери какво се случва там и има ли промяна от края на април в квартал „Филиповци“ сега – в края на 2019 година. Екипът се срещна с жители на квартала и видя на място, че нищо не се случва. Не само че картината не се е променила, а и проблемите се задълбочават още повече. 

"Единственото, което беше направено преди изборите, беше да се запълнят дупките в центъра на "Филиповци". Но само в центъра. По малките улици нищо не беше направено – те са забравени от Бога. Гледката още на влизане в квартала е ужасяваща! Добре че хората, които живеят в къщи, са си украсили домовете. Но навън е ужасяващо – препълнени контейнери, няма тротоари, плитка е канализацията – постоянно се пука и тече, тя дори не е узаконена."  – казва Юлияна Пеева, жител на квартала.

"Може би звучи като виц, но тази година само веднъж измиха главната улица – на 1 април!" – възмутена е Илиана Райчева. Тя смята, че презастрояването в ромската част на кв. "Филиповци" е достигнало грандиозни размери. Това се води жилищен комплекс. Някога имаше двуфамилни блокчета. Сега няма и помен от тях. Сега може би живеят над около 10 000 души! Те са настанени в малки къщички – все незаконно строителство!" Райчева попита каква част бюджета на "Люлин" се заделя за "Филиповци", защото на практика нищо не се вижда?!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03