Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музиката в театъра и в киното – невидимият главен герой

Пламен Цветанов
Снимка: Таня Любенова

Музиката винаги съществува, преди композиторът да знае за нея. Това сподели във "Време и половина" композиторът Пламен Цветанов. Как се пише музика за сценичните и екранните изкуства?

"Когато се пише за театър, различното е, че много повече неща играят роля. Изисква се човек да е наясно с натюрела на главните актьори. Различното от киното е и това, че се играе на живо. Това, което помага, е, че музиката е език той е лесноразбираем от всички – може да описва състояния, картини, чувства, миризми..."

Младият композитор и пианист Пламен Цветанов е автор на музиката към 13 анимационни филма, между които – „Еднопосочно движение“ на Станислав Стратиев, „Кръгът на 99-те“ по Хорхе Букай и др. Само в двудневната програма на последния „Златен ритон“ са показани 4 филма с негова музика, а много театрални постановки, за които е композирал, са награждавани на престижни международни фестивали.

Пламен е маестро по пиано. Възпитаник на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и Националното музикално училище „Любомир Пипков“. Като концертиращ пианист се изявява както на наши, така и на чужди сцени. Едно от големите му постижения е концертът в Музея Холбърн в Бат, където свири на рояла на самия Сергей Рахманинов. На тази сцена са имали концерти едни най-големите музиканти на нашето време.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50