Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икономическите предизвикателства пред България и света през 2020-а

Анализите на Щерьо Ножаров и Атанас Тасев разкриват перспективите пред българска икономика, основана на остарял модел

БНР Новини
Снимка: Pixabay

Какви са икономическите перспективи по света и у нас в началото на годината? В студиото на „Нашият ден“ икономистът от УНСС Щерьо Ножаров очертава тенденциите:

„Започва кръгла година и много европейски и световни политики приключват днес и започват нови планове с хоризонт 2030-а и дори 2050 г.

Светът преминава към дигитална, нисковъглеродна, кръгова икономика."

Ножаров очерта динамичната глобална ситуация и факторите, които ще оказват влияние върху българската икономика, която на този етап не е нито нисковъглеродна, нито дигитална, нито кръгова.

"Стратегически инвеститори се изтеглят от България, само 10% от българската икономика е на фондовата борса, имаме увеличение на дела на сивата икономика – въпреки усилията на правителството – изтъкна Ножаров.

Тъй като икономиката е основана върху остаряла концепция, няма как да има висока възвращаемост, поради което се укрива реалното плащане на доходи и не се плащат реални осигуровки.

Реалната покупателна способност на населението е ниска.

Нараства черният пазар на петролни продукти

Сериозен проблем е и нарастващото неравенството. Разликата в Европейския съюз между най-богатите и бедните е максимално 5 пъти, а в България достигна 8 пъти.

Увеличаващото се неравенство поглъща средната класа – сочат икономическите показатели.

Процентът на бедност е около 39% – на практика това е поглъщане на средната класа от бедността.

Енергетика

Редица региони разчитат на въгледобива и енергопроизводството, базирано върху ТЕЦ-ове – 45%, а тенденцията е да намалява до 15% през 2035 година.

Предвижда се ТЕЦ-овете да преминават на газ, а това ще оскъпи производството 4 пъти.

Миналата година Министерският съвет прие Национална програма за контрол на замърсяването на въздуха 2020-2030 г. Целта е намаляване на емисиите на серен диоксид, азотни оксиди, неметанови летливи органични съединения, амоняк и фини прахови частици.
Енергийният експерт професор Атанас Тасев коментира бъдещето на въглищните централи, перспективите и предизвикателствата пред развитието на енергийния пазар.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44

"Нито една повече" – София се присъединява към световния протест срещу насилието над жени

На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..

публикувано на 25.11.24 в 11:31

"Рада": Куклата, която дава глас и подкрепа на жените

На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, гост в ефира на "Нашият ден" беше Мария Стефанова от "Зонта Интернешънъл" – организация, посветена на правата на жените. В предаването тя сподели за усилията, които организацията полага в борбата с насилието над жени, както и за иновативния проект "Рада", целящ да..

обновено на 25.11.24 в 11:21

Точка Илиева и силата на стенописите в обществения дебат

Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..

публикувано на 25.11.24 в 09:36

Националният алианс "Обединени Божии Църкви"

Тази протестантска общност принадлежи към Евангелско-Петдесятното движение в България. Руски емигранти от САЩ през 1920 г. на път за Русия спират в Бургас за известно време и проповядват Божието Слово, като акцентират на кръщението със Святия Дух. Така се заражда Петдесятното движение в България. Повече за Националния алианс "Обединени Божии..

публикувано на 25.11.24 в 09:35