Той изненадва и шокира с творчеството си. На това мнение са журналистите от „Ню Йорк таймс“, които поставиха Адам Драйвър на почетното първо място в класацията си за най-добрите актьори на 2019 година. Като причина за избора си те посочват ролята на актьора във филма на Ноа Баумбах „Брачна история“. Филмът получи шест номинации на наградите „Златен глобус“, а Адам Драйвър се нареди сред актьорите, които се надпреварваха за „Най-добра мъжка роля в драматичен филм“.
Драйвър обаче не изненадва само с творчеството си. Той е провокативен във всяко отношение и трудно би могъл да бъде поставен в класическата рамка на холивудски актьор. Бившият морски пехотинец от Мешеуака, Индиана не е типичният красавец, но е харизматичен, не говори много, но казва точните неща, впечатлява със стоицизъм и уравновесеност. Осъзнава, че наистина иска да бъде актьор в морската пехота на САЩ, където се записва от чувство за дълг към родината и където получава прякора „Уши номер 1“. Така вече осем години впечатлява с избора си на роли, коя от коя по-различни.
Адам Драйвър прави първия си пробив в актьорската професия през 2012-а със сериала „Момичета“ на HBO. В него играе любовник на главната героиня, която сравнява външността му с тази на първия човек. В „Мъртвите не умират“ на Джим Джармуш влиза в ролята на полицай, който се бие със зомбита. Превъплъщава се и в новия император на злото – Кайло Рен, внук на Дарт Вейдър, в „Междузведни войни“. Във филма, заради който името му е най-често споменавано в момента – „Брачна история“ пък е театрален режисьор, който преминава през опустошителен развод.
За сравнително краткия си път като актьор Адам е работил с едни от големите имена в Холивуд – Мартин Скорсезе, Стивън Спилбърг, Спайк Лий, Стивън Содърбърг, Братя Коен, Тери Гилиъм. Според тях той притежава заразяваща енергия и усърдие, а според Ноа Баумбах Драйвър е един „благ бунтовник“.
Оказва се, че едно от нещата, срещу които изпитва съпротива, е гласът му. Актьорът-пехотинец не понася да слуша записи на гласа си. Развил е дори фобия към това. Или по-скоро фобия към стари негови изпълнения на екран. Така, след като чува аудиозапис на песента, която изпълнява в „Брачна история“, той напуска студиото на американското национално радио NPR по средата на интервюто, което дава за медията.
Адам Драйвър не е бил в студиото на „Артефир“ и екипът на предаването не е имал възможността да го постави в ситуация, в която за пореден път да се почуства „неудобно известен“. За сметка на това пък кинокритикът Георги Петров беше в студиото и сподели своите впечатления за харизматичния и посвоему необикновен актьор, от когото, както става ясно в звуковия файл, тепърва можем да очакваме много.
Разговорът започва от причината да се обърнем към актьорския свят на Драйвър, а именно – отминалите вече „Златни глобуси“.
Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..
След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..
Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..
Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..
За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg