Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национален фонд „Култура“ дигитализира кинолюбителски филми

Снимка: Pixabay

Национален фонд „Култура“ започна инициатива за издирване, реставрация и дигитализация на български кинолюбителски филми. По случай Деня на българското кино – 13 януари, на който днес се навършват 105 години от прожекцията на първия български филм – „Българан е галант“, фондът ще представи резултатите от проекта си на специална празнична прожекция.

Под наслов „Празник на всички, които правят кино“ от 17.30 часа в кино „Одеон“ ще бъдат показани лентите на кинолюбители от Шумен. Те представят алтернативен на официалното кино поглед върху съвремието ни. Сред филмите, включени в прожекцията, е първият български аматьорски филм от 1937 година – „Мадара“ на Ростислав Бакалов. Филмът представя невиждани досега кадри на Мадарския конник. Неговата прожекция ще бъде съпроводена от живо изпълнение на пиано. В едночасовата празнична кинопрограма са включени още три филма на шуменски автори от киноклуб „Мадарски конник“ – „Юбилейно ежедневие“, „Нишки от историята“ и „10 тона нежност“. Всички те показват неотразени събития от историята на града. Киноклубът е сред основателите на аматьорското филмово движение. Той развива своята дейност в едно от трите най-стари български читалища – „Добри Войников - 1856“.

Всички ленти, които ще бъдат показани в кино „Одеон“, са дигитализирани по проекта „Киноспомен за родния край. Дигитален филмов архив“, финансиран по програма „Културно наследство и културен туризъм“ на Национален фонд „Култура“. Те ще бъдат представени от филмовия изследовател Александър Донев, който е инициатор за съхранението на любителските филми у нас.

Дигитализацията на кинолюбителски филми е нова тенденция в Европа. България е третата страна след Австрия и Холандия, която прави подобен опит. Идеята е да се издирят, дигитализират и пуснат за свободен достъп всички налични български кинолюбителски филми. Резултатите са обнадеждаващи, смята Радослав Марков, независим експерт по киноархивите, от когото в звуковия файл можете да разберете повече за инициативата и празничната прожекция. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството в мен: Спомен за Димитър Еленов

Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..

публикувано на 12.02.25 в 15:07

Русенският театър ще участва в Истанбулския театрален фестивал на жените драматурзи

След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..

публикувано на 12.02.25 в 12:35

Дискусия за пътя на авторската книга до читателя

Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..

публикувано на 12.02.25 в 12:09
Емил Данаилов

Фотографът Емил Данаилов между красивата гледка и хубавата снимка

Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..

публикувано на 12.02.25 в 10:54

Токсичната мъжественост в новата изложба на Отьорг А.К. и Мартин Пенев

За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..

публикувано на 12.02.25 в 09:10