За общи правила за защита на дарителските сметки призова банките в България Българският дарителски форум. Когато говорим за дарителство, най-важният компонент е доверието. Това подчерта Красимира Величкова, директор на Българския дарителски форум, в "Нашият ден".
"Важно е хората и организациите, които даряват, да вярват, че техните средства ще помогнат за това, за което са дарени. От една стана, в България дарителството не е регулирано с никаква нормативна уредба. Няма закон за дарителството, няма закон за публичното набиране на средства. Но това не е толкова лошо. Ние, като организация, смятаме, че
колкото по-малко регулация има в тези отношения и колкото по-малко държавата се меси, толкова повече дарителските действия са въпрос на лична отговорност и добра воля.
От друга страна обаче, е важно да подчертаем, че ние, като организация, вярваме, че колкото повече сами си изграждаме етични и други правила в дарителските отношения, така че да не може да се злоупотребява с дарителската воля. Защото всеки случай на злоупотреба демотивира всички дарители.
Ние искаме да вдъхновим, да поощрим банките в България или поне онези, които дават възможност да се откриват дарителски сметки на физически лица, набиращи сметки за лечение. Тези сметки да бъдат отваряни и контролирани по малко по-стриктни правила. И в момента има банки, които спазват определени условия, които пречат на злоупотреби.
На първо място, дарителските сметки са най-лесно контролирани, когато от тях не може да се тегли в брой. Всичките плащания стават само по банков път, срещу документи, които банката проверява, така че банката се явява трета страна, която гарантира. Другото е – тази сметка се открива обикновено срочна, докато се изпълни каузата, докато лечението бъде осъществено..."
"Има банки обаче, които наричат една сметка дарителска, но по същество тя е обикновена разплащателна, след една година, да речем, от нея може да се тегли в брой. Има такива случаи. При гражданските организации, които имат дарителски сметки за свои каузи, има механизми за контролиране. Когато обаче една сметка е на физическо лице, няма абсолютно никакъв контрол.
Ето защо ние призоваваме банките сами, със своя вътрешна саморегулация, да се обединят около това, че ще унифицират своите правила и ще имат активна роля в контролирането на дарителски сметки.
Красимира Величкова подчерта, че когато един човек почине, независимо че са набирани средства и той се е лекувал, законът у нас казва, че всички негови сметки се унаследяват: "Т.е. сметката тогава става обикновена разплащателна и волята за нея имат наследниците. Те могат да решат или да предарят за други хора, които имат нужда от лечение – или не.
Има банки в България, които вкарват допълнителна клауза в тези дарителски договори, които гласят, че при промяна на обстоятелствата (излекуване или смърт), то тогава наследниците ще предарят тези средства. Такива са правилата на DMS – на единния дарителски номер, който ние управляваме. И тогава няма нужда от регулация на държавата и няма нужда тя да се меси."
Величкова смята, че това ще създаде една базисна хигиена на дарителските отношения, което ще мотивира повече хора да подкрепят и да даряват.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" , инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg