В последните 5 години геополитическите амбиции на Турция видимо нараснаха. Правителството на Ердоган престана да се съобразява с големите геополитически играчи и демонстрира независим и експанзивен външнополитически курс. В основата на този курс, според доц. Теодор Дечев, са високите икономически показатели на Турция при управлението на Реджеп Ердоган, сред които и превръщането на Турция в реален газов хъб с помощта на газопровода „Турски поток“ и пускането в действие на Южния газов коридор от находището „Шах Дениз“ край Баку до Италия.
В предаването „Мултикултурни диалози – История и геополитика“ става дума за геополитическите амбиции на Турция. Гост в студиото на програма „Хр. Ботев“ бе политологът доц. Теодор Дечев, преподавател във Висшето училище по сигурност и икономика (ВУСИ) – Пловдив. Доц. Дечев е бил зам.-министър в правителството на Иван Костов, председател на Съюза за стопанска инициатива и дългогодишен главен редактор на в-к „Свободен народ“.
Водещият Румен Дечев определи колоритния руско-турски съюз като антиглобалистки – средство за освобождаването на Русия и Турция от американска опека. Доц. Теодор Дечев пък припомни оценките на някои западни политолози, че в края на века Турция може дори да оспори световното лидерство на САЩ.
Българският политически живот и изобщо българското общество са прогизнали от популизъм, твърди в най-новата си книга "Българските разломи" проф. Георги Каприев. Това значи, обяснява професорът, че популистките практики са включени в действие от най-началните времена на българската история – от борбите за църковна независимост и споровете..
Темата в това издание на "Време за наука" е една от най-дискомфортните човешки емоции – срамът. Сигурно няма на този свят човек, който поне веднъж да не се е червил, да не е изгарял от срам, а ако има такъв човек, вероятно е социопат. Знаем за какво служи страхът, за какво ни предупреждава болката. За какво ни е срамът се питаме във..
Не от вчера бизнесът у нас алармира, че изпитва недостиг от квалифицирани кадри. В края на миналата година Министерството на образованието и науката предложи 61.32% професионални паралелки в план-приема за гимназии за учебната 2025/2026 г. – най-високият досега процент. Дали това е достатъчно като мярка да повиши интереса на младите хора към..
"Най-важното през целия ми живот е било, че никога не съм спирал да търся нови решения и да уча. Най-важното е да не спираш да упражняваш знанията, които имаш, да търсиш начин да ги надградиш, за да правиш нещата по-лесни, по-прости и по-сигурни. Така растеш!" – това е изводът, който инж. Емил Митев прави на този етап от живота си. Той е носител..
Главен асистент Силвия Георгиева от Университета за национално и световно стопанство, катедра Предприемачество, неотдавна беше в любимия ми щат Гуджарат, за да преподава в тамошния университет. Тъй като не съм ходила в Ахмедабад след ковид пандемията, нямам търпение да я разпитам за този най-голям град в щата, който е и на седмо място в огромна..
На 21 февруари 2025 година бе реализиран новият албум на легендарната джаз фюжън група "Йелоуджакетс". 27-ият студиен албум на двукратните носители на..
"Аз не съм си поставял никакви граници. Просто написах музиката така, както я чувам, както я усещам. Тя е повлияна от моите преживявания, моето обучение,..
Сценарист пише за себе си като режисьор, така определя процеса по създаване на филма "Плът" Димитър Стоянович. Режисьорският му дебют е един от три..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg