Книгата „Спомен за Рада. Бележки към един живот“ беше представена в Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“ и събра театрали от различни поколения, за да си спомнят за актрисата Рада Спасова.
Сборникът, под редакция на Георги Тошев, съдържа спомени и разкази на 28 режисьори и актьори, сред които Василена Радева, Николай Урумов, Димитър Шарков, Веселин Мезеклиев, Възкресия Вихърова, Елена Баева, Николай Сотиров, Яна Добрева и други, работили в театрите с актрисата с 40-годишна творческа биография.
Рада Спасова завършва актьорско майсторство за драматичен театър в класа на проф. Филип Филипов във ВИТИЗ ,,Кръстьо Сарафов“, а по-късно завършва първия випуск на Театралния департамент в НБУ със специалност ,,Арт мениджмънт“. Има над 100 роли на сцените във Велико Търново, Габрово, Разград, Варна, Шумен и др. В различни периоди от живота си е била и директор на театрите в Разград, Шумен и Варна. Напусна ни през 2008 година, в самия край на Друмевите театрални празници „Нова българска драма“ в Шумен.
Документалният запис включва част от това, което споделиха на премиерата съпругът на актрисата Спас Спасов, благодарение на когото тази книга видя бял свят, доц. Юрий Дачев, който представи изданието, Христо Мутафчиев – председател на Съюза на артистите в България, и доц. Красимира Александрова, директор на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg