Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концерт на полската цигуларка Магдалена Филипчак в София

Започва новият сезон на камерните концерти „Мотив“ в залата на галерия „Оборище 5“

Магдалена Филипчак
Снимка: личен архив

Полската цигуларка Магдалена Филипчак ще представи еклектична програма с шедьоври за цигулка и пиано заедно със сценичната си партньорка, американската пианистка Джесика Ксилина Осбърн. Концертът, в новата столична зала на галерия „Оборище 5“, ще се състои на 25 януари от 19.30 часа, броени седмици преди дебюта на двете виртуозни изпълнителки в Карнеги Хол, Ню Йорк.

Магдалена Филипчак, получател на престижната стипендия на CUNY Graduate Center в Ню Йорк, е концертирала във Великобритания (Wigmore Hall, Barbican Hall), Европа (Het Concergebouw), както и в САЩ (Carnegie Hall), Канада и Южна Америка. Тя е участвала на различни музикални фестивали като Proms, фестивал City of London, Edinburgh Fringe. Победител е в множество конкурси, включително „Młoda Polska“ от Министерството на културата на Полша.
Филипчак учи цигулка с Даниел Филипс и Доналд Вайлеръстейн в CUNY. Завършила е училището „Гилдхол“ в Лондон. Дебютният й компактен диск е определен от престижното издание THE STRAD като „...блестящ... изкусителен... завладяващ... призрачно нереален“.

Джесика Ксилина Осбърн е една от най-интензивно изразителните и страстни артисти на своето поколение. Определена е от вестник Washington Post като пианистка „с освежаваща мекота и поетична нотка“ след дебюта си с Националния симфоничен оркестър. Тя се смята за един от най-търсените партньори като акомпанятор и е свирила с някои от най-добрите музиканти в света, включително Тимоти Еди, Хилари Хан и Ани Кавафиян. Свирила е в САЩ, Европа и Азия и се е изявявала в рецитали на много от най-известните места в света, включително Carnegie Hall, Lincoln Center, Kennedy Center, Musée du Louvre в Париж и Seoul Arts Center.
Осборн има дипломи за соло пиано от Университета в Индиана и Университета Райс, както и докторат по музикални изкуства, специалност пиано от университета Йейл. В момента тя заема длъжността гостуващ асистент по пиано в държавния университет „Сам Хюстън“.

Програма:
• Витолд Лютославски (1913-1994) – Subito (1992)
• Морис Равел (1875-1937) – Соната за цигулка №2
• Бенджамин Бритън (1913-1976) – Reveille, 1937 A.
• Сен-Санс / Изаи – Каприз във форма на валс
• Арнолд Шонберг (1873-1951) – Фантазия за цигулка и пиано, оп 47
• Франц Шуберт (1797-1828) – Фантазия в до мажор, D. 934




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хитовете на "Смоуки" в романтичната атмосфера на Античния театър

Среща на випуск 70 и.... някоя година. Да вадим носните кърпички, че има бая да си подсмърчаме с тези вирусоносители по отношение на... романтиката и усмивката. Всички онези "стари и златни" евъргрийни, изхранили диджейското братство в годините, когато пускаше от "Юпитери" и "Унитри". Подобни концерти са като срещи на съученици, поне три по..

публикувано на 24.06.24 в 11:29

Програма "Христо Ботев" излъчва директно от Варна откриването на ММФ "Варненско лято"

Две години преди честването на своя 100-годишен юбилей, Международния музикален фестивал "Варненско лято" открива поредното си издание с концерт, събрал в едно традиция и бъдеще! В програмата на 22 юни присъства музикалната емблема на фестивала Рапсодия "Вардар", премиера на нова творба, написана специално за фестивала – "Увертюра във форма на..

публикувано на 22.06.24 в 07:50
 Проф. д-р Боряна Ламбрева (вдясно) и Аделина Александрова

Пианистката Боряна Ламбрева: Най-важното нещо в изкуството е да му служим вярно

"Бях много добра изпълнителка, но прекарвах доста часове на пианото сама. В гимназията много свирех и може би по тази причина сега, когато се срещаме със съученици и те разказват забавни случи от онези години, се питам дали наистина съм завършила същото училище. Аз дори и на военно обучение не отидох с моя випуск, защото пак имах някакъв ангажимент и..

публикувано на 21.06.24 в 11:05

Японско турне с "Аларма Пънк Джаз" и heavenphetamine

В края на тази и началото на следващата седмица концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" ще представи с три концерта японското краут-рок/психеделик/пост-пънк дуо heavenphetamine за първи път в България. Градовете са Пловдив – в Bee Bop Café на 23 юни (в емблематичната вече поредица пловдивска на "Аларма" "Неделя..

публикувано на 19.06.24 в 21:44

Епохата Константин Илиев

Той е творец, чието присъствие на музикалния ни небосклон през втората половина на XX век е определяно като поява на метеор, като изключително явление, като епоха. И това признание идва не само от почитателите, приятелите и съмишлениците, но и от онези, които влизат в открита колизия с него, независимо дали тя е на естетическа или..

публикувано на 18.06.24 в 09:36