Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Венци Божков: Язовирите да бъдат категоризирани по степен на опасност

Големите язовири са сигурни съоръжения, категоричен е експертът

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Тиражира се информацията, че у нас няма хидроинженери, а тези, които ги има, не са експертизата, към която се обръщат в ключови моменти. Това води единствено до напрежение. 

Доц. Венци Божков, хидроинженер от УАСГ, гостува в "Нашият ден" и очерта рамките на проблема с липсващата експертност по отношение на водната криза, като изясни някои понятия:

Язовир – по Закона за водите язовир е водостопанска система, включваща водния обект, язовирната стена, съоръженията и събирателните деривации. В учебника на проф Патоков е казано, че това представлява комплекс, който се състои от изкуствено водохранилище и хидротехнически съоръжения, който създава възможност за регулиране на естествения приток на дадена река в съответствие с потребностите на различни отрасли на водното стопанство.

"Оператор на язовири – има такова понятие в практиката, но то не съвпада с понятието Оператор на язовирна стена. Оператор на язовирна стена е нормативно понятие, определение, дадено в Закона за водите. Това е физическо лице хидроспециалист или юридическо лице, което разполага със служител хидроспециалист, за осъществяване на дейностите по стопанисване, поддържане и експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, възложени му от собственика. 

Хидроспециалист и Хидроинженер са две близки понятия, но не съвпадат на 100%, защото хидроспециалистът е (това е дадено в Наредбата за безопасна експлоатация на язовирните стени) лицето, което притежва образователна и квалификационна степен магистър със специалност ХТС, ХМС или друга специалност в областта на хидроинженерството, където се изучават обаче предмети, свързани с проектирането, изграждането и експлоатацията на язовирните стени. Хидроинженери са и инженерите ВиК, но те не могат да бъдат хидроспециалисти, защото това не им го позволява Нормативната уредба.

Собствениците на язовири са запознати добре какво представлява оператор на язовирната стена, кои могат да бъдат – това се контролира от Държавната агенция за технически и метрологичен надзор. 

По все още действащата Наредба, чл. 15, ал. 2 казва, че един хидроспециалист може да отговаря за не повече от 70 язовирни стени и съоръженията към тях." 

Нормално ли е това и в рамките на сигурността 

"На този въпрос няма категоричен отговор, защото, знаете, че язовирите биват големи и малки. Големите язовири са сложни хидротехнически съоръжения, при които имаме дори постоянен технически персонал, който се грижи за различни дейности, свързани с експлоатацията на язовирите. При малките липсва такъв. И един хидроинженер, който отговаря за 70 малки язовира, няма да бъде никакъв проблем да отговаря, съгласно Нормативната уредба. Но ако той трябва да отговаря за 70 големи язовира, това е невъзможно.

Хората могат да бъдат спокойни, защото големите язовири, експлоатирани от НЕК, донякъде Напоителни системи, водоснабдителните дружества – са сигурни съоръжения, за които се полагат грижиТова не важи за малките язовири, собственост на общините, поради редица причини: липса на капацитет, средства на общините и т.н.

Да се прецезира определението за язовир

"Бих подсказал на министър Емил Димитров, първото, което да направи за язовирите, е да събере колеги и да се дискутира това определение (определението за язовир в Закона за водите – бел.ред.), което не е достатъчно прецизно. Защото по дейностите, които предстоят според новата Наредба, язовирите трябва да бъдат категоризирани по степен на опасност

Цялото интервю с доц. Венци Божков можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39