Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Татяна Ангелова:

Благословени сме с минералните находища, но не сме добри стопани

Има опасност в някои наши курорти да се развие презастрояване, смята специалистът

Снимка: БГНЕС

Има ли опасност, както загубихме хубавата си вода за пиене, дали няма да загубим един и уникалните си минерални извори? За физиотерапията, рехабилитацията и минералните извори... за тяхното стопанисване в България д-р Татяна Ангелова, дългогодишен председател на Асоциацията на лекарите по физикална и рехабилитационна медицина, специалист по рехабилитация и балнеология (проучването на минералните води и ефектът им върху човешкия организъм) и балнеотуризъм. Около 350 души са активно действащи рехабилитатори на територията на страната.

Основната профилактика на ставните проблеми е движението

"Поне 10-15 минути – за гимнастика. Още в леглото трябва да се започне. От глезените, към коленете, към тазобедрените стави вече бавно ставате и започвате с шийния дял, с ръцете, с кръста – особено като профилактика на вертижните оплаквания, много чести за хората, които работят на компютър. 10 минути едно такова елегантно раздвижване дава невероятен ефект." – категорична е д-р Ангелова. 

Фамилията Гечеви от Павел баня

География на българските балнеоложки центрове

"България е благословена, че се намира в централната част на Балканите и на територията ѝ са разположени изключителен брой минерални находища – те са 130, 101 от тях са държавни, а останалите – общински. Повечето от тях са развити върху стари римски терми, върху стари тракийски находища, където е имало стари тракийски селища. Българинът е съхранил тази вековна традиция, макар и не навсякъде добре. По-голямата част от курортите са разположени на юг от Стара планина, свързано с находищата на минерална вода – по течението на р. Места, р. Струма, Подбалкана, Родопите, на изток около Хасково. От другата страна на Балкана най-известен е Вършец. Чифлик и Шипково, за съжаление, дадоха назад. Вонеща вода, Варнененският регион, Поморие има и калонаходище... 

Благословени сме от това, което ни е дала природата, но не сме толкова добри стопани

"Първо след 1989 г. тръгнахме да разрушаваме, а не да развиваме... и сега виждаме, че възстановяването е много трудно."

Класифициране на курортите като специфика за благотворно повлияване на различните заболявания

"Трябва да се знае, че 80% от нашите минерални води са слабо минерализирани – под 1 g. Най-бедните на минерализация води са Княжево и Горна баня – 120-140 mg на литър. Например, предвид спецификата на климата и минералната вода в Сандански, се разви в направление възстановяване на деца и възрастни след белодробни заболявания. В момента никъде не съществува рехабилитация на вътрешни органи. Например в Хисар унищожихме спецификата на лечение и възстановяване от гастро-ентерологични и бъбречни заболявания. А това не е добре. Това са нашите минуси."

"Министерството на здравеопазването трябва да обърне внимание на болниците за рехабилитация, поместени в нашите известни курорти, защото

Болниците за рехабилитация и клиниките и отделенията към големите болница са гръбнакът на рехабилитацията

Крайният стадий на възстановяването на един човек е рехабилитационното лечение. Много по-бързо човек се връща към ежедневието си и влиза в крак на работното си място, а при тежките случаи е въпрос на постигане на стадий на автономност, за да могат да се обслужват сами."

Съществува опасност в някои наши курорти, поради големия дебит на минерални води – това е огромен ресурс, да се развие презастрояване, което ще даде лош облик на тези курорти" – предупреждава д-р Ангелова и подчертава, че трябва да има превенция на проблемите, а не да се чака да се появи проблемът. Тя даде за добър пример Банкя.

Д-р Йордан Гечев, директор на Специализираната болница за рехабилитация в Павел Баня, автор на книгата "Основи на общата вертебрология" разказа за грижата за гръбначния стълб с помощта на минералните води. Екстензията и ортопедичният колан, по модел на бащата на д-р Йордан Гечев – проф. Георги Гечев, работещ в сферата на физикалната медицина, за лечение на дискови хернии, има уникален ефект за страдащите. 

Семейството на три поколения д-р Гечеви – за превенцията на гръбначните заболявания, представени от д-р Кирил Калев. Откъде идват призванието и талантът им?

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков от СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разказва какво представлява фалшивата информация в епохата на постистина. В предаването "Нашият ден" той предоставя ценни насоки за предпазване от..

публикувано на 25.06.24 в 10:01