Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Татяна Ангелова:

Благословени сме с минералните находища, но не сме добри стопани

Има опасност в някои наши курорти да се развие презастрояване, смята специалистът

Снимка: БГНЕС

Има ли опасност, както загубихме хубавата си вода за пиене, дали няма да загубим един и уникалните си минерални извори? За физиотерапията, рехабилитацията и минералните извори... за тяхното стопанисване в България д-р Татяна Ангелова, дългогодишен председател на Асоциацията на лекарите по физикална и рехабилитационна медицина, специалист по рехабилитация и балнеология (проучването на минералните води и ефектът им върху човешкия организъм) и балнеотуризъм. Около 350 души са активно действащи рехабилитатори на територията на страната.

Основната профилактика на ставните проблеми е движението

"Поне 10-15 минути – за гимнастика. Още в леглото трябва да се започне. От глезените, към коленете, към тазобедрените стави вече бавно ставате и започвате с шийния дял, с ръцете, с кръста – особено като профилактика на вертижните оплаквания, много чести за хората, които работят на компютър. 10 минути едно такова елегантно раздвижване дава невероятен ефект." – категорична е д-р Ангелова. 

Фамилията Гечеви от Павел баня

География на българските балнеоложки центрове

"България е благословена, че се намира в централната част на Балканите и на територията ѝ са разположени изключителен брой минерални находища – те са 130, 101 от тях са държавни, а останалите – общински. Повечето от тях са развити върху стари римски терми, върху стари тракийски находища, където е имало стари тракийски селища. Българинът е съхранил тази вековна традиция, макар и не навсякъде добре. По-голямата част от курортите са разположени на юг от Стара планина, свързано с находищата на минерална вода – по течението на р. Места, р. Струма, Подбалкана, Родопите, на изток около Хасково. От другата страна на Балкана най-известен е Вършец. Чифлик и Шипково, за съжаление, дадоха назад. Вонеща вода, Варнененският регион, Поморие има и калонаходище... 

Благословени сме от това, което ни е дала природата, но не сме толкова добри стопани

"Първо след 1989 г. тръгнахме да разрушаваме, а не да развиваме... и сега виждаме, че възстановяването е много трудно."

Класифициране на курортите като специфика за благотворно повлияване на различните заболявания

"Трябва да се знае, че 80% от нашите минерални води са слабо минерализирани – под 1 g. Най-бедните на минерализация води са Княжево и Горна баня – 120-140 mg на литър. Например, предвид спецификата на климата и минералната вода в Сандански, се разви в направление възстановяване на деца и възрастни след белодробни заболявания. В момента никъде не съществува рехабилитация на вътрешни органи. Например в Хисар унищожихме спецификата на лечение и възстановяване от гастро-ентерологични и бъбречни заболявания. А това не е добре. Това са нашите минуси."

"Министерството на здравеопазването трябва да обърне внимание на болниците за рехабилитация, поместени в нашите известни курорти, защото

Болниците за рехабилитация и клиниките и отделенията към големите болница са гръбнакът на рехабилитацията

Крайният стадий на възстановяването на един човек е рехабилитационното лечение. Много по-бързо човек се връща към ежедневието си и влиза в крак на работното си място, а при тежките случаи е въпрос на постигане на стадий на автономност, за да могат да се обслужват сами."

Съществува опасност в някои наши курорти, поради големия дебит на минерални води – това е огромен ресурс, да се развие презастрояване, което ще даде лош облик на тези курорти" – предупреждава д-р Ангелова и подчертава, че трябва да има превенция на проблемите, а не да се чака да се появи проблемът. Тя даде за добър пример Банкя.

Д-р Йордан Гечев, директор на Специализираната болница за рехабилитация в Павел Баня, автор на книгата "Основи на общата вертебрология" разказа за грижата за гръбначния стълб с помощта на минералните води. Екстензията и ортопедичният колан, по модел на бащата на д-р Йордан Гечев – проф. Георги Гечев, работещ в сферата на физикалната медицина, за лечение на дискови хернии, има уникален ефект за страдащите. 

Семейството на три поколения д-р Гечеви – за превенцията на гръбначните заболявания, представени от д-р Кирил Калев. Откъде идват призванието и талантът им?

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арх. Петър Петров

Арх. Петър Петров: Недвижимото културно наследство е геном на нашето общество

На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Като мотиви за уволнението бяха посочени липсата на способност у арх. Петров да контролира и организира дейностите, свързани със служебните му задължения, както и непознаване на нормативната..

публикувано на 28.04.25 в 10:35

Бъдещето на софийските подземия – дискусия, изложба и 3D изживявания

Довечера в "Топлоцентрала" ще се проведе събитие, посветено на подземията на София, съпроводено с дискусия и 3D разходки. Експерти ще споделят знания, идеи и бъдещи възможности за достъп до тези скрити територии на столицата. Посетителите ще имат възможност да преживеят 360-градусови разходки с 3D очила из някои от най-интересните подземни..

обновено на 28.04.25 в 09:34

Здравето и безопасността на работното място в дигиталната ера

Според данни на Международната организация на труда (МОТ) всяка година 2,2 милиона работници по света умират поради трудова злополука, 270 милиона души получават сериозни увреждания, а 160 милиона работници страдат от професионални заболявания. Загубите в следствие на трудовите злополуки и нездравословните условия на работа възлизат на 4 % от БВП в..

публикувано на 28.04.25 в 09:33
Виктория Спасова

Еврото на кантара на доверието и съмнението

В момент, когато България очаква становището на Европейската комисия и Европейската банка за готовността да се присъединим към еврозоната, сме във вихъра на огромни спекулации. Във "Въпреки мрежата" е Виктория Спасова от Factchek.bg , която разобличава в една своя публикация внушението, че Европейският съюз ще краде спестяванията на гражданите...

публикувано на 28.04.25 в 09:00

Вярата и неверието

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя се..

публикувано на 27.04.25 в 09:35