Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли изход от Лабиринта

Писателката Никол Данева за символите, реалностите, българската съдба и нишката на любовта

Никол Данева
Снимка: Мария Христова

Защо българите днес са гневни и накъде води този гняв? Как се оказваме в Лабиринта, защо еднопосочното движение по него е предопределено и кой е Първият Лабиринт? Има ли изход от всяка ситуация и защо е важно разчитането на символите? Каква е тайната на Нишката на Ариадна и защо едно пътуване до Аляска потвърждава всичко казано от древността до днес?

Никол Данева е автор на 9 книги, които включват 7 романа, едно документално-историческо изследване и един пътепис. Последният – посветен на Аляска. В шест от романите ѝ героите са едни и същи, т.е. продължават сюжетна линия в развитие.

В ефира на „Нашият ден“ писателката избира да започне с „Шифърът на кръста“, в който всяка глава е извивка по време на спускането по един Лабиринт, в който се изживява катарзис, получават се знания и се излиза навън към съвремието и ежедневните ни проблеми. Така се оказваме във филма на нейните романи, който е добре поднесен и благодарение на завършената кинорежисура в Москва, където Никол Данева се обучава в групите на прочутите кинорежисьори Глеб Панфилов и Александър Митта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BEST OF JAZZ – най-доброто от световния джаз в Първо студио на БНР

Росица Златанова , председател на Съвета на европейската научна и културна общност, представя в "Артефир" специалния концерт BEST OF JAZZ – на 14 декември от 19 ч.  в Първо студио на БНР. По време на празничния концерт отличието "Златна монета култура" за активно международното културно сътрудничество ще бъде връчено на Посолството на..

публикувано на 13.12.24 в 16:30
Александър Ботйов (вдясно) и Емил Янев

Бръшлянови пътеки с много завои и много прави

В епизод 568 "Трамвай по желание" представя на своята публика младия творец Александър Ботйов. Александър е роден през 2002 в гр. София. Твори стихове от дете, а в гимназията пише и първите си хумористични коментари, журналистически материали и интервюта. Съвсем логично записва журналистика в СУ "Св Климент Охридски".   От тук..

публикувано на 13.12.24 в 16:00

"Психотерапевтичен роман(с)" – дневник с 20-годишно продължение

"Топъл, слънчев ден. От ония дни, в които сетивата ти са изострени за мириса на кристалния въздух и многоцветието на слънчевия лъч през миглите ти." Днес от 18 часа в НДК ще бъде представена книгата "Психотерапевтичен роман/с/" на Росица Чернокожева. Часове преди представянето авторката гостува в "Артефир". Чернокожева е..

публикувано на 13.12.24 в 15:26

"Бушон за смяна" в Сатиричния театър

На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че това е един комедиен прочит на нашето забързано ежедневие, на нещата, с които се сблъскваме, а именно – събуждам се, закусвам на крак. Битка в градския транспорт. Тичам на адрес. Няма добро утро...

публикувано на 13.12.24 в 15:24
Георги Господинов, от награждаването

Георги Господинов е носителят на литературната награда "Хеликон" за 2024 година

90 заглавия бяха прочетени от журито, а 12 – номинирани за годишната литературна награда "Хеликон". Носител на статуетката "Орлето на Хеликон" за 2024 година стана Георги Господинов за романа си "Градинарят и смъртта"  – книга, която говори на трудни и болезнени теми и разкрива грижата като нещо естествено за Човека. "Литературата е..

публикувано на 13.12.24 в 13:12