За някои хора е странен и особен, за други е уникален, а за България е необходим. Той е колекционер на стара българска техника, автор е на първата „Голяма книга за българска техника“, чието представяне предстои. Казва се Антон Оруш и е на 28 години, а компания в неговия дом му правят над 400 експоната, събирани откъде ли не вече 16 години.
С първата си придобивка се намират, когато е едва на 12 години, а точно след абитуриентската си вечер докарва с ръчна количка от Перник до София една от най-големите си мечти – цяла-целеничка печка „Мечта“ от първия модел в серията. Антон Оруш е колекционер и изследовател на българската техника, съхранява най-голямата колекция в тази област и е създател на сайта за история на българската техника sandacite.bg. Работи в Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“, като работата там му помага да попълва липси в своята изследователска дейност в областта на техниката. Мечтае да си купи трети и четвърти апартамент, за да има къде да подслонява находките, нарича ги „апартаментоскладове.“
За Антон е важно да събере достатъчно информация за уредите, които притежава, за да може да разпространява технологичната история, която те имат. Много от сандъците спасява от унищожение и забрава, а някои дори възстановява. „Ерата на големите сандъци“ и „Времето на малките зверчета“ или пък „Гласът отгоре“, това е малка част от заглавията в неговата книга. Той прави това, което в други държави го правят институти, надява се всички експонати един ден да намерят място в музей, който да бъде запълнен с неговите експонати, защото това е неговият живот и това е миналото на България.
„Не забравяй откъде си тръгнал, защото някой път може отново да ти потрябва нещо оттам. Миналото не трябва да се забравя“ – това ни напомня Антон Оруш от страниците на първата си книга. Тези мисли ме карат да го върна назад в детските години и спомените му – чуйте повече в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg