Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пиявици и рози" – четири истории за белезите от (не)любовта

"Всички щастливи семейства си приличат, всяко нещастно семейство е нещастно посвоему"

Не вярваш на институциите, развила си търпимост към агресията, виждаш, че цялото общество намира домашното насилие – къде понякога, къде често – за нещо в реда на нещата. Страх те е, срам те е, унижена си, не можеш да си признаеш, да приемеш, че човекът, с когото си избрала да делиш живота си, е насилник. Имаш нужда от подкрепа, от разбиране, от някой, който просто да те изслуша, без да ти казва, че трябва да търпиш, да се примириш, да продължиш, макар и заседнала на едно място. Любовта почти никога не е само цветя и рози, но е ужасяващо, когато се превръща в "Пиявици и рози“.

Александър Николов и Димитър Панайотов, основателите на фондация “Документалистите”, които някога разказаха за “Последният дар на човека“, сега отново създават своята мултимедийна документална публицистика, за да покажат колкото обществено значим е личният проблем с домашното насилие. “Пиявици и рози” е новият им проект, който засяга именно този проблеми е напълно достъпен на сайта www.den.fm.

“Вярваме, че все някой трябва да говори по тези теми и трябва да говори по един нов начин. Начин, по който да бъдат чути гласовете на самите хора, които са пострадали от това насилие. Другата причина, поради която го правим, е да променим наратива, защото обикновено по темата се говори от жени за жени. Може би е малко странно как двама мъже решиха да работят именно по такава тема, където мъжете обикновено са насилниците, без да искам да генерализирам. Опитахме се да променим този наратив и да покажем и нашата гледна точка и гледната точка, преживяванията и емоциите, които са изпитали самите жертви на домашно насилие“, каза в “Какво се случва” Александър Николов.

Статистиката показва, че през 2024 година у нас поне 20 жени са били убити в условие на домашно насилие, а за същия този период са издадени и 5252 заповеди за защита на жени и деца от насилниците в дома им. А уж домът трябваше да е тяхната крепост, най-сигурното място. Нищо сигурно обаче няма в този живот, единственото хубаво в това е, че то подсказва и за възможен изход от безизходните ситуации. След случая с Дебора Михайлова все повече жени се осмеляват да подадат сигнал за домашно насилие.

“Всяка една история е напълно различна, не можем да генерализираме и да говорим общо. Затова и нашата документална история не е една, а са четири. Те са тематично свързани и са като антология, като антологичен сериал, но са напълно различни и разказват за различни аспекти на насилието, защото то наистина има всякакви форми“, обяснява Димитър Панайотов.

Фондация “Мисия Криле” от Стара Загора се доверява на “Документалистите” и им дава входната точка към историята – възможността да достигнат до своите героини – силни жени с тежки истории, които обаче намират сили да се изправят срещу болката, зависимостта от токсичната връзка и нелюбовта.

“Най-важното е, че този проблем не е личен, както си мислят повечето хора, не е семеен, той е обществен проблем. От нас, като едно цяло общество, зависи да го решим. На първо място, ако ваш приятел, познат или член на семейството се намира в условия на домашно насилие – подадената ръка значи всичко. Някой път значи живот. Това е номер едно – подкрепата от семейството, близките и приятелите. Не трябва да оставаме безразлични и не трябва да насърчаваме, не дай си боже, пострадалата или пострадалия да остават в условия на домашно насилие. Ако някой ни слуша и се намира в условията на такова насилие, трябва да знае, че не е сам, че не е ненормален или луд, а, че ситуацията, в която се намира, не е нормална. Може обаче да излезе от нея. За наше щастие държавата и най-вече неправителствените организации все повече се грижат за такива хора. 

Нашият съвет е всеки да се обърне към Фондация “Анимус”, която управлява националния горещ телефон за пострадали от домашно насилие и която може да насочи хората към спасение. Да ги насочи, ако ситуацията е много лоша, към настаняване в кризисен център, или към психологическа помощ, безплатна, за излизане от тази ситуация и за последващото психологическо лечение, защото това е голяма травма. Изход винаги има и всички наши героини, които са такива и в буквалния. и в преносния смисъл, го доказват. Колкото и ужасяваща да е ситуацията им, а те са били в невъзможни ситуации, всяка една от тях, понякога с жертвата на много, е оцеляла, продължила е и днес има нов живот”, разяснява още Димитър Панайотов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.




По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50

Компанията Hempstatic и строителството с индустриален коноп

В това издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" гостува Елена Янева – съосновател на Hempstatic, иновативна компания, която разработва изолационен материал за строителството на базата на индустриален коноп. Проектът ѝ се развива между София и Виена, където Елена е част от предприемаческата и научна общност в сферата на..

публикувано на 21.07.25 в 09:34

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45