Да оцелееш през четири концентрационни лагера и да изобретиш логотерапията като лечение за смисъла. Историята на Виктор Франкъл, анализирана от д-р Николай Михайлов. В предишния разговор с д-р Михайлов за Холокоста в "Нашият ден" той отвори дума за Виктор Франкъл – австрийския психиатър и невролог, прекарал 3 години от живота си в концентрационни лагери, където има възможност да изследва себе си и собствените си реакции, както и тези на другите лагерници. Това става в условия на изключително страдание.
Освен че разсъждава за страданието и смисъла на живота, в контекста на опита на Франкъл, д-р Михайлов отправя предупреждение към нас – хората на съвременната култура:
Ако искаме да оцелеем като индивиди и общества, трябва да търсим смисъла извън себе си, казва д-р Михайлов и акцентира:
"Имаме случаи в границите на тези трагични събития, примери на невероятно достойнство, за което има свидетелства. Един такъв пример е историята на австрийския психиатър Виктор Франкъл, който е прекарал 3 години в хитлеристките лагери. Неговите изводи за това какво представлява човекът в екстремна криза, са класически. Те трябва да бъдат четени, защото в тях се съдържа много голяма поука и предупреждение.
В някакъв смисъл Франкъл е терапевт на модерната култура, на актуалната сега култура. Твърдението му е, че най-дълбокият мотив на човека е волята му за смисъл. Човекът може да понесе всичко ("всяко как"), ако знае защо, в името на какво трябва да го понесе. Ако животът няма смисъл, депресията е неизбежна."
Депресията е дефинирана като страдание без смисъл.
"Нашата култура, която е основана на фундамента на комфорта, живее в осъзнат или неосъзнат екзистенциален вакуум. С други думи – във вкакуум в липсата на смисъл, в живеене с илюзията себеактуализация и максимализиране на удоволствието. Това е нарцистичен модус на живота, който протича под знака на фундаментална липса на смисъл. И по тази причина пропагандата просто на свобода, без възпитание на отговорност, е път към депресията и път към самоубийството.
Терапията и превенцията на самоубийството е възстановяване на идеята за смисъл – с малка и голяма буква. Смисъл в перспективата на идеята, че има универсален смисъл на живота. Да бъдеш на тази земя, да имаш усещането за сътвореност и предназначение, за тайнствен смисъл, в който животът е внедрен. Това е пределната идея на Виктор Франкъл – неговата религиозно ориентирана терапия. Той е преминал през много голяма страдание и радикално изкушение на отчаянието, но не се е поддал. Потърсил е у себе си и в дълбочините на човека какви са ресурсите да оцелее при тези предизвикателства. И отговорът му е, че това става единствено и само през възпроизвеждане и възстановяване на интуицията за смисъл и оцеляване в името на този смисъл. Защото човекът е способен на велики свидетелства на благородство, но само при положение че може да обоснове в преживяването си понасянето на страданието.
Следователно стремежът към удоволствие, към комфорт, към висок жизнен стандарт, който е омагьосал съзнанието на днешния човек, не решава най-важния въпрос – за смисъла или безсмислието."
Подрастващото поколение трябва да бъде възпитавано не към самореализация, защото това е нарцистична перспектива, а в това да умее да открие ценностите, на които ще се посвети, подчертава д-р Михайлов.
Предстоящите коледни и новогодишни празници ще бъдат белязани от интензивни пътувания, посочва проф. д-р Румен Драганов , директор на Института за анализи и прогнози в туризма към Университета по библиотекознание и информационни технологии. В интервю за "Нашият ден" той споделя наблюденията и прогнозите си относно туристическите тенденции през..
В Международния ден на планините Гергана Сандъкчиева от Петрич ни разказва за своята страст към планините и за усилията си да запали младите хора по живота сред природата. Тя е основател и основен двигател на сдружение "Млад планинар", което обединява образователни, доброволчески и походни инициативи. "Преди години бяхме членове на туристическо..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият ден" чуваме гласовете на местните жители в лицето на Владислав Кардашимов и на Иван Тотковски. Получаваме отговор по темата от Министерството на регионалното развитие и благоустройството ,..
Анастасия Димитрова, педагог, преподавател и водещ на курсове по "Мнемоника" и "Скоростно четене" коментира в "Какво се случва" изборът на Оксфорд на дума на годината за 2024-та. "Brain rot" или "мозъчно гниене" отбелязва тенденцията по влошаване на психичното или интелектуално ниво на съвременния човек като резултат от свръхконсумацията на безмислено..
Докато повечето хора се опитват да прикриват комплексите си, други използват собствената си неувереност по изопачен начин, просто за да дразнят другите. Със сигурност ви се е случвало да срещате въпросните "комплексари" и от двата пола и общуването с тях не ви е било никак приятно. Как да ги разпознаем? Те винаги критикуват вида на..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg