Днес се навършват 20 години от началото на съдебния процес в Либия срещу българските медици, обвинени в заразяване на над 400 деца с вируса на СПИН в детската болница "Ал Фатех" в Бенгази. На 6 май 2004 г. Наказателният съд в Бенгази осъжда петте български медицински сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова, и палестинския лекар Ашраф на смърт чрез разстрел.
На 17 юли 2007 г. Висшият съдебен съвет на Либия заменя най-тежкото наказание с доживотен затвор. След предявено искане на главния прокурор Борис Велчев за трансфер на медиците в България, съгласно правната спогодба от 1984 г., на 24 юли 2007 г. те се завръщат в родината и са помилвани от президента Георги Първанов.
Журналистите Иво Тодоров и Миролюба Бенатова си спомнят играта по тънко въже с властта в страната, пропагандата и лъжите на тоталитарната либийска държава, ролята на различни фактори от международната политика и личния ангажимент на Сесилия Саркози.
"Тогава Кадафи беше всесилен и изглеждаше като победител, който постига всичко, което иска, в една голяма игра, част от която бяха медицинските ни сестри.
Историята му е поучителна за всеки, който мисли, че играта няма да свърши, за всеки, който смята, че с пари, пропаганда и корупция ще си извоюва вечен живот. Такъв няма и всички го знаем. Същите онези, които на жаргон казано "му правеха евалла", са същите, които го убиха." – казва днес, 20 години по-късно Миролюба Бенатова.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg