Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миролюба Бенатова – Историята на Кадафи е поучителна за всеки, който мисли, че играта му няма да свърши

20 години от процеса срещу българските медици

БНР Новини
Иво Тодоров и Миролюба Бенатова
Снимка: Кирил Чобанов

Днес се навършват 20 години от началото на съдебния процес в Либия срещу българските медици, обвинени в заразяване на над 400 деца с вируса на СПИН в детската болница "Ал Фатех" в Бенгази. На 6 май 2004 г. Наказателният съд в Бенгази осъжда петте български медицински сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова, и палестинския лекар Ашраф на смърт чрез разстрел. 

На 17 юли 2007 г. Висшият съдебен съвет на Либия заменя най-тежкото наказание с доживотен затвор. След предявено искане на главния прокурор Борис Велчев за трансфер на медиците в България, съгласно правната спогодба от 1984 г., на 24 юли 2007 г. те се завръщат в родината и са помилвани от президента Георги Първанов.

Журналистите Иво Тодоров и Миролюба Бенатова си спомнят играта по тънко въже с властта в страната, пропагандата и лъжите на тоталитарната либийска държава, ролята на различни фактори от международната политика и личния ангажимент на Сесилия Саркози. 

"Тогава Кадафи беше всесилен и изглеждаше като победител, който постига всичко, което иска, в една голяма игра, част от която бяха медицинските ни сестри.

Историята му е поучителна за всеки, който мисли, че играта няма да свърши, за всеки, който смята, че с пари, пропаганда и корупция ще си извоюва вечен живот. Такъв няма и всички го знаем. Същите онези, които на жаргон казано "му правеха евалла", са същите, които го убиха." – казва днес, 20 години по-късно Миролюба Бенатова. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15