С прожекция на филма „Докосване до пустотата“, организирана от Националния природонаучен музей при Българската академия на науките и фондация „Боян Петров“, се отбелязва рожденият ден на Боян Петров, който щеше да навърши 47 години.
Боян Петров е зоолог, еколог, спелеолог и българският височинен алпинист с най-много изкачени върхове над 8000 метра, общо 10. Също така има най-много първи български изкачвания на осемхилядници. Но може би по-важното е, че е от хората, за които е трудно да се говори в минало време, както ще се убедите от разговора на Ива Дойчинова с жена му Радослава Ненова и със зоолога професор Павел Стоев от Природонаучния музей.
Ненова разказва за вечерта, посветена на Боян, както и за състезанието по скоростно изкачване на Копитото, предвидено за 16 май.
"Боян заслужава събития с такъв заряд – каза тя. – Спортът, усмивките, природата – това са нещата, с които би искал да бъде запомнен."
"Един от най-добрите ни полеви зоолози – така го определя Павел Стоев и припомня приноса на Петров в научната работа, защото много често покрай алпиниста Боян Петров забравяме учения Боян Петров.
"Боян беше от първите, които започнаха да изследват прилепите в България на съвременно ниво. Той започна да ги изследва на екологично ниво, да изучава генетиката им. Оказа се, че има редки видове прилепи в България, за чиято биология се знае твърде малко."
Петров открива редкия вид прилеп Бекщайнов нощник.
Павел Стоев съобщи, че Природонаучният музей подготвя специална витрина, в която да бъдат изложени най-интересните открития на Боян Петров.
Не на последно място са каузите, които Петров бранеше и защитаваше с плам – уникалното биоразнообразие на Национален парк Пирин и на Кресна.
Струва си да помним Боян Петров чрез тези каузи, през енергията, познанието и страстта, с които се бореше за съхраняването на уникалното природно богатство на България.
На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..
"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..
На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..
С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg