С прожекция на филма „Докосване до пустотата“, организирана от Националния природонаучен музей при Българската академия на науките и фондация „Боян Петров“, се отбелязва рожденият ден на Боян Петров, който щеше да навърши 47 години.
Боян Петров е зоолог, еколог, спелеолог и българският височинен алпинист с най-много изкачени върхове над 8000 метра, общо 10. Също така има най-много първи български изкачвания на осемхилядници. Но може би по-важното е, че е от хората, за които е трудно да се говори в минало време, както ще се убедите от разговора на Ива Дойчинова с жена му Радослава Ненова и със зоолога професор Павел Стоев от Природонаучния музей.
Ненова разказва за вечерта, посветена на Боян, както и за състезанието по скоростно изкачване на Копитото, предвидено за 16 май.
"Боян заслужава събития с такъв заряд – каза тя. – Спортът, усмивките, природата – това са нещата, с които би искал да бъде запомнен."
"Един от най-добрите ни полеви зоолози – така го определя Павел Стоев и припомня приноса на Петров в научната работа, защото много често покрай алпиниста Боян Петров забравяме учения Боян Петров.
"Боян беше от първите, които започнаха да изследват прилепите в България на съвременно ниво. Той започна да ги изследва на екологично ниво, да изучава генетиката им. Оказа се, че има редки видове прилепи в България, за чиято биология се знае твърде малко."
Петров открива редкия вид прилеп Бекщайнов нощник.
Павел Стоев съобщи, че Природонаучният музей подготвя специална витрина, в която да бъдат изложени най-интересните открития на Боян Петров.
Не на последно място са каузите, които Петров бранеше и защитаваше с плам – уникалното биоразнообразие на Национален парк Пирин и на Кресна.
Струва си да помним Боян Петров чрез тези каузи, през енергията, познанието и страстта, с които се бореше за съхраняването на уникалното природно богатство на България.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg