Славянските езици – близки или далечни са всъщност? Свикнали сме да ги приемаме като близки езици, разбираеми, лесни за говорене и превеждане. Наистина ли е така?
Доц. Албена Стаменова и доц. Добромир Григоров говорят за предизвикателствата в превода, за това дали преводът от славянски език не е нож с две остриета и с какви трудности се сблъскват при преподаването на такива езици.Доц. Албена Стаменова е преподавател по украински език в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2003 г. защитава дисертация на тема „Лексикални старобългаризми в съвременния украински книжовен език (с оглед на тяхната история)“. Преподава дисциплините: „Украински език – практически курс“, „Теоретична граматика на украинския език“, „Историческа граматика на украинския език“, „История на украинския книжовен език“. Доц. Албена Стаменова превежда от украински език. Нейни са преводите „Химн на демократичната младеж“ от Сергий Жадан, „Московиада“ от Юрий Андрухович и др.
Доц. Добромир Григоров е преподавател по чешка и словашка литература в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Интересите му са в областта на литературата и литературознанието през XX век. През 1999 г. защитава дисертация на тема „Поетика и реторика в романите на Милан Кундера“. Автор на книгите „Милан Кундера и познанието на романа“ (2001) и „Градината на литературната история“ (2012). Добромир Григоров превежда от чешки език. Негови са преводите „Хана“ от Алена Морнщайнова, „Бърненски разкази“ от Иржи Кратохвил, „Какавидите“ от Даниела Ходрова и др.
За трудностите и радостите, с които се сблъскват Албена Стаменова и Добромир Григоров можете да чуете в звуковия файл.
Излезе сборник с лирика и сатира от д-р Николай Димитров Стойчев, подбрана и издадена от проф. Пламен Дойнов – ректор на Нов български университет. Тази книга е истинско преоткриване, а не откриване. Защото д-р Николай Димитров Стойчев (1925–1983) не просто се появява и утвърждава в своето време, но и става една от ярките интелектуални..
"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра Ангелова, която участва в соарето заедно актрисите Снежина Петрова и Жорета Николова. Цветелина Чендова с песните си е новото попълнение в спектакъла, който ще се играе на 29 май на сцена "Централни хали"..
"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии, пърформанс арт. Представя нови и утвърдени творци от цял свят. Това е платформа за взаимодействие и..
Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях. Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..
От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
"Обикновено чудо" е най-новата постановка в репертоара на Театър "Възраждане". Режисьор е Бюрхан Керим, който за първи път я поставя на родна сцена. В..
47 платна от различни творчески етапи на художника Енчо Пиронков предлага изложбата "Енчо Пиронков – живопис – колекция Банови". Те са събирани от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg