С „Годината на осемте химии“ на Петя Накова българският читател се докосна до вътрешните преживявания на болните от рак на гърдата жени. Болестта отново стана предмет на публичното внимание, вече не само като присъда, от която трябва да се страхуваме, но и като състояние с което може да се живее, което може да бъде преборено и което нанася своите душевни травми върху болния и върху обществото.
Година по-късно със спектакъла, вдъхновен от книгата "Тяло, хвърлено под ъгъл към хоризонта", Василена Радева („Nordost“, „Синята брада – Брак без приказка“) дава плът и глас на тези травми. Режисьорката и актрисите Елена Димитрова, Юлиана Сайска, Невена Калудова и Богдана Котарева работят по методите на дивайзинг театъра с многогласния документален текст на Петя Накова, за да създадат 4 сценични миниатюри.
„Тяло, хвърлено под ъгъл към хоризонта“ изследва травматичния сблъсък на човек с болестта и смъртта, а покрай тях и с живота от женската гледна точка, без да затваря пътя към възможното надмогване. Героините в представлението не остават заключени в ситуацията на оцеляващия, те отказват да са само и единствено в ролята на болни, вкопчват се здраво в идентичността си отвъд болестта и точно така успяват да я погледнат отгоре и да я надмогнат.
Във „Време и половина“ Василена Радева и четирите актриси говорят за дивайзинг театъра като метод, за нуждата да се наруши табуто и за собствените си преживявания в кожата на една от осем жени.
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg