Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дечко Узунов, Марко Марков и Константин Щъркелов с юбилейни изложби В СГХГ

Директорът на СГХГ Аделина Филева за предстоящите изложби

Нови идеи и изложби в Софийската градска художествена галерия – проекти за работа с деца и артателиета. Какво предлагат на посетителите Софийската градска художествена галерия и нейните филиали, разказва Аделина Филева – директор на СГХГ – гост в "Нашият ден":

"СГХГ има два филиала – единият е галерия "Дечко Узунов", а другата галерия е "Васка Емануилова". Само преди дни открихме изложба, свързана с Дечко Узунов. Той е роден на 22 февруари, по този повод ние винаги правим експозиция. И предлагаме този път едно пътуване до Китай. Това е залегнало в нашия художествен план преди година и половина. Който види изложбата, ще се очарова от този Китай, който Дечко Узунов е видял. Защото през 50-те години на миналия век има един бум в отношенията между България и Китай - не само икономически, а и културен. Много наши творци посещават различни градове на Китай. Самият Дечко Узунов е много впечатлен от тази цветност, от тази различност и е използвал различни изразни средства, за да създаде своите работи. За него няма проблем дали това е молив, въглен, акварел или маслени бои, уловил е духа на този народ. И то по един много нежен, лиричен, поетичен начин – особено в рисунките и в акварелите му." 

В галерия "Васка Емануилова" се открива на 25 февруари изложба "130 години от рождението на Марко Марков": "Решихме, макар и с не така голяма ретроспективна изложба, да отбележим този юбилей и да обърнем внимание на нашата общественост към Марко Марков. Всеки ден софиянци минават покрай един от неговите паметници. Всички по домашному го наричат Попа (а това е паметникът на Патриарх Евтимий). Друг паметник, който някак се вписва много добре със своята монументалност, но също сме свикнали – това е паметникът на Александър Стамболйски, който е при Операта. В нашата изложба предлагаме една среща с портретите, които Марко Марков е правил. СГХГ притежава една много хубава колекция портрети, създавани от Марков през годините. Същевременно и паметниците, които е създал – това ще бъде предимно през документи. Излагаме прототипа на Патриарх Евтимий, на образа, който подготвя. Мисля, че срещата с този скромен човек, но голям талант, ще е интересна за всички. Може би се нуждаем от среща с такива наши скулптори, защото знаем какви проблеми предизвиква градската скулптура у нас последно време. И как уроците от миналото са изключително важни, за да създадем нищо по-добро за бъдещето."

Аделина Филева, директор на СГХГ"Разработваме изложба (СГХГ), свързана с още един юбилей – и това е на Константин Щъркелов. Наричат го Царя на акварела. Заедно с голям екип колеги се захванахме да прегледаме и да съберем всичко интересно, важно, с принос в неговото творчество. Така че изложбата, която ще открием след средата на март, да покаже Константин Щъркелов не само в областта на натюрморта, но да се види какъв портретист е той, какви образи е създавал в областта на рисунката, неговите преживявания и отношение към войната. Защото той и участва, и рисува по време на Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Това ще бъде един допълнен образ на Константин Щъркелов, защото хората познават определени неща. И когато се получи нещо като щампа за определен творец, ние пропускаме много други важни детайли." 

"Аз никога не гледам на изкуството като на конкуренция. Това, което притежаваме в нашите художествени депа, трябва да бъде социализирано, да се представя, да се изследва, да се извличат уроци, общи за нас и за човечеството", смята Аделина Филева.

Снимки Ани Петрова и СГХГ




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слави Панайотов с "50 забравени места в България"

Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..

публикувано на 30.11.24 в 11:40

"Сурови перспективи" на Тодор Рабаджийски

Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата.  Авторът..

публикувано на 30.11.24 в 09:35

Начо Герерос е очарован от българската публика

Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..

публикувано на 30.11.24 в 09:10

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30