Нови идеи и изложби в Софийската градска художествена галерия – проекти за работа с деца и артателиета. Какво предлагат на посетителите Софийската градска художествена галерия и нейните филиали, разказва Аделина Филева – директор на СГХГ – гост в "Нашият ден":
"СГХГ има два филиала – единият е галерия "Дечко Узунов", а другата галерия е "Васка Емануилова". Само преди дни открихме изложба, свързана с Дечко Узунов. Той е роден на 22 февруари, по този повод ние винаги правим експозиция. И предлагаме този път едно пътуване до Китай. Това е залегнало в нашия художествен план преди година и половина. Който види изложбата, ще се очарова от този Китай, който Дечко Узунов е видял. Защото през 50-те години на миналия век има един бум в отношенията между България и Китай - не само икономически, а и културен. Много наши творци посещават различни градове на Китай. Самият Дечко Узунов е много впечатлен от тази цветност, от тази различност и е използвал различни изразни средства, за да създаде своите работи. За него няма проблем дали това е молив, въглен, акварел или маслени бои, уловил е духа на този народ. И то по един много нежен, лиричен, поетичен начин – особено в рисунките и в акварелите му."
В галерия "Васка Емануилова" се открива на 25 февруари изложба "130 години от рождението на Марко Марков": "Решихме, макар и с не така голяма ретроспективна изложба, да отбележим този юбилей и да обърнем внимание на нашата общественост към Марко Марков. Всеки ден софиянци минават покрай един от неговите паметници. Всички по домашному го наричат Попа (а това е паметникът на Патриарх Евтимий). Друг паметник, който някак се вписва много добре със своята монументалност, но също сме свикнали – това е паметникът на Александър Стамболйски, който е при Операта. В нашата изложба предлагаме една среща с портретите, които Марко Марков е правил. СГХГ притежава една много хубава колекция портрети, създавани от Марков през годините. Същевременно и паметниците, които е създал – това ще бъде предимно през документи. Излагаме прототипа на Патриарх Евтимий, на образа, който подготвя. Мисля, че срещата с този скромен човек, но голям талант, ще е интересна за всички. Може би се нуждаем от среща с такива наши скулптори, защото знаем какви проблеми предизвиква градската скулптура у нас последно време. И как уроците от миналото са изключително важни, за да създадем нищо по-добро за бъдещето."
"Разработваме изложба (СГХГ), свързана с още един юбилей – и това е на Константин Щъркелов. Наричат го Царя на акварела. Заедно с голям екип колеги се захванахме да прегледаме и да съберем всичко интересно, важно, с принос в неговото творчество. Така че изложбата, която ще открием след средата на март, да покаже Константин Щъркелов не само в областта на натюрморта, но да се види какъв портретист е той, какви образи е създавал в областта на рисунката, неговите преживявания и отношение към войната. Защото той и участва, и рисува по време на Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Това ще бъде един допълнен образ на Константин Щъркелов, защото хората познават определени неща. И когато се получи нещо като щампа за определен творец, ние пропускаме много други важни детайли."
"Аз никога не гледам на изкуството като на конкуренция. Това, което притежаваме в нашите художествени депа, трябва да бъде социализирано, да се представя, да се изследва, да се извличат уроци, общи за нас и за човечеството", смята Аделина Филева.
Снимки Ани Петрова и СГХГ
SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници. Темата тази година е Radical Imaginations,..
Вечер, посветена на Константин Павлов се състоя в Дом на киното. Фондация "Константин Павлов", която включва Румен Леонидов, художничката Донка Павлова – дъщеря на Константин Павлов, и неговата внучка Неда Лаптева, връчи Националната награда за поезия на името на Константин Павлов, както и още една – Европейска награда "Персифедрон" за изявени..
"– Нямам представа какво смятате да правите – каза Пипи. – Но лично аз не бива да мързелувам. Работата е там, че съм нещотърсач и затуй нямам минутка свободно време. – Какво каза, че си? – недоумяваше Аника. – Нещотърсач. – Какво е това? – попита Томи. – Ами човек, който търси неща! Какво друго би могло да бъде – каза Пипи, докато събираше с..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в Софийския университет, специалност "Журналистика и медии". Гледаме я в театъра, слушаме я в новините на програма "Христо Ботев", а в "Нашият ден" разговаряме с нея за сцената, любовта и..
Във Варненската опера тази вечер ще се състои симфоничният концерт "Росен Гергов и синове" . Диригентът Росен Гергов живее в Австрия и има световна кариера. Неговите трима синове свирят на различни инструменти. В изявата във Варна те ще бъдат солисти в три произведения. Пианистът Лео Гергов ще изпълни концерт на Моцарт, цигуларят Кай Гергов –..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg