Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вируси и предизвикателства

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Засега у нас няма установени случаи на коронавирус, но вирусите не признават граници и вероятно болестта ще дойде, което не е причина да изпаднем в паника. Коронавирусът е по-малко смъртоносен от предишните грипни пандемии през 2007 и 2012 г.

Предаването „Нашият ден“ и Александър Райчев внасят яснота по въпроса, търсейки мнението на специалистите: 

Доц. Киров подчерта, че не бива да се поддаваме на паника, а превантивните мерки трябва да засягат най-вече хората, връщащи се от места с разпространение на Covid-19. Тях умишлено не наричаме пациенти, а хора в потенциален риск, на които се препоръчва да останат у дома в доброволна карантина 2 седмици.

И тук идва проблемът с издаването на болнични, което личните лекари няма как да направят, тъй като става дума за доброволна превантивна мярка. 

Доцент Атанас Мангъров изтъкна, че много повече хора умират от грип, отколкото от коронавирус, и припомни мерките за профилактика и превенция – редовно миене на ръцете, кихане и кашляне в носна кърпа, и да не си пипаме лицето, ако сме кихали.

Станимир Хасърджиев, председател на Национална пациентска организация – също наблегна на нуждата от превенция. Ако сте били в район със заразени и сте се върнали, най-добре изчакайте, останете у дома, недейте да тичате по лекари и лаборатории, стойте у дома 2 седмици изолация и ако след тези две седмици нямате проблеми, значи сте здрави. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23
Мая Димитрова

Мая Димитрова: През 2013-2014 г. започва руската културна операция в България

Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е  един..

публикувано на 24.05.25 в 09:10
Весислава Танчева

Кметът Терзиев няма друг съюзник освен гражданското общество

Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..

публикувано на 24.05.25 в 08:55
Снимката е илюстративна

Договор за строителство на жилищна кооперация

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна:  Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..

публикувано на 23.05.25 в 14:35

Написаното остава: 101 езикови бележки за чист български език

Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..

обновено на 23.05.25 в 13:46