Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вируси и предизвикателства

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Засега у нас няма установени случаи на коронавирус, но вирусите не признават граници и вероятно болестта ще дойде, което не е причина да изпаднем в паника. Коронавирусът е по-малко смъртоносен от предишните грипни пандемии през 2007 и 2012 г.

Предаването „Нашият ден“ и Александър Райчев внасят яснота по въпроса, търсейки мнението на специалистите: 

Доц. Киров подчерта, че не бива да се поддаваме на паника, а превантивните мерки трябва да засягат най-вече хората, връщащи се от места с разпространение на Covid-19. Тях умишлено не наричаме пациенти, а хора в потенциален риск, на които се препоръчва да останат у дома в доброволна карантина 2 седмици.

И тук идва проблемът с издаването на болнични, което личните лекари няма как да направят, тъй като става дума за доброволна превантивна мярка. 

Доцент Атанас Мангъров изтъкна, че много повече хора умират от грип, отколкото от коронавирус, и припомни мерките за профилактика и превенция – редовно миене на ръцете, кихане и кашляне в носна кърпа, и да не си пипаме лицето, ако сме кихали.

Станимир Хасърджиев, председател на Национална пациентска организация – също наблегна на нуждата от превенция. Ако сте били в район със заразени и сте се върнали, най-добре изчакайте, останете у дома, недейте да тичате по лекари и лаборатории, стойте у дома 2 седмици изолация и ако след тези две седмици нямате проблеми, значи сте здрави. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15