По данни на Световната здравна организация (СЗО), у нас с наднормено тегло са близо 62% от населението – доста повече от средното равнище в световен мащаб, което е 39%. Основните фактори са лошата култура на хранене и ниската физическа активност.
Затлъстяването е глобален проблем. Почти 2 милиарда възрастни отчита СЗО, а децата са 650 милиона според изследване от 2016 г.
Кога говорим за надномрено тегло и кога за затлъстяване?
Когато индексът телесна маса е в диапазон от 18,5 до 25 – говорим за нормално тегло. При иднекс от 25 до 30 – надномрено, над 30 става дума за затлъстяване.
"Затлъстяването е болест, може би най-сериозното хронично, незаразно заболяване – върху него стъпват диабетът и сърдечно-съдовите заболявания – подчерта професор Здравко Каменов от Александровска болница. – Проблемът е комплексен, защото зад затлъстяването може да стои болест и лекувайки него, всъщност да лекуваме симптома.
Борбата с наднорменото тегло е тежка и сложна. Проблемът е не само да се намалят килограмите, а и да се задържи постигнатото.
Освен диета, върху теглото влияе сънят. Фактори тук са както недоспиването, така и повечето сън.
Стресът също е сериозен фактор за увеличаването на теглото и нещата далеч не опират само до баланса вкарани и изкарани калории.
Колкото до физическата активност, важно е тя да бъде съобразена с конкретния случай, да се практикува с мисъл и най-вече редовно."
Проф. Каменов предупреди, че трябва да имаме едно наум по отношение на хранителните добавки, които се предлагат в огромно разнообразие и се рекламират агресивно.
"Ако даден продукт е помогнал на някого да свали килограми, няма гаранция, че ще помогне на нас. Бизнесът с хранителни добавки е по-голям от този с конвенционалните лекарства, това е огромен пазар. В редица случаи съставът на предлаганите продукти не е ясен и е трудно за специалистите да проучат състава на всеки един артикул."
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg