Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 62% от българите страдат от затлъстяване

Отбелязваме Световния ден за борба със затлъстяването

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

По данни на Световната здравна организация (СЗО), у нас с наднормено тегло са близо 62% от населението – доста повече от средното равнище в световен мащаб, което е 39%. Основните фактори са лошата култура на хранене и ниската физическа активност.

Затлъстяването е глобален проблем. Почти 2 милиарда възрастни отчита СЗО, а децата са 650 милиона според изследване от 2016 г.

Кога говорим за надномрено тегло и кога за затлъстяване?

Когато индексът телесна маса е в диапазон от 18,5 до 25 – говорим за нормално тегло. При иднекс от 25 до 30 – надномрено, над 30 става дума за затлъстяване.

"Затлъстяването е болест, може би най-сериозното хронично, незаразно заболяване – върху него стъпват диабетът и сърдечно-съдовите заболявания – подчерта професор Здравко Каменов от Александровска болница. – Проблемът е комплексен, защото зад затлъстяването може да стои болест и лекувайки него, всъщност да лекуваме симптома.

Борбата с наднорменото тегло е тежка и сложна. Проблемът е не само да се намалят килограмите, а и да се задържи постигнатото. 

Освен диета, върху теглото влияе сънят. Фактори тук са както недоспиването, така и повечето сън. 

Стресът също е сериозен фактор за увеличаването на теглото и нещата далеч не опират само до баланса вкарани и изкарани калории.

Колкото до физическата активност, важно е тя да бъде съобразена с конкретния случай, да се практикува с мисъл и най-вече редовно."

Проф. Каменов предупреди, че трябва да имаме едно наум по отношение на хранителните добавки, които се предлагат в огромно разнообразие и се рекламират агресивно.

"Ако даден продукт е помогнал на някого да свали килограми, няма гаранция, че ще помогне на нас. Бизнесът с хранителни добавки е по-голям от този с конвенционалните лекарства, това е огромен пазар. В редица случаи съставът на предлаганите продукти не е ясен и е трудно за специалистите да проучат състава на всеки един артикул."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15