Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия: Островът – символ, експеримент и приключение

Островът като символ

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

За да осмислим островната символика в нейното многообразие според митичните представи в далечното минало, се допитваме до преподавателката по класическа филология в СУ „Св. Климент Охридски“ Доротея Табакова.

Тя ни разказва позабравени факти, свързани както с прочутите Острови на блажените и загадъчната Атлантида. Естествено, важно място заема емблематичният античен пътешественик Одисей. Той превръща в островни спирки на духа паметта и забравата, войната и мира, любовта и човешките страхове.

Неговите приключения при тракийското племе „кикони“, при любителите на лотоса, известни като лотофаги, при страховитите циклопи и магьосницата Кирка са превърнати от Омир в метафори на ценности с различен знак, които преосмисляме до днес.  

Писателят-фантаст Любомир Николов ни предлага друг ракурс –  от вълшебната приказка към социалния експеримент на Томас Мор в „Остров Утопия“ и оттам към далечното бъдеще с пророчествата на Джонатан Суифт, свързани с неговия летящ остров Лапута и към антиутопичните алегории в „Повелителят на мухите“ на Уйлям Голдинг, „Обитаемият остров“ на братя Стругацки и „Островът на доктор Моро“на Хърбърт Уелс.

Обобщението по темата прави хипнотерапевтът Иво Величков, който анализира от противоположни гледни точки т.нар. „островна психика“, включена вече в речника на съвременните психолози.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25