Жените и Мъжете – вечният антагонизъм, Жените и Мъжете – класика в изкуството, любими теми безкрайни, от Вилендорфската Венера до днес. Десислава Минчева – живописец, и Кирил Матеев – скулптор, като бивши семейни партньори и настоящи приятели, като един творчески тандем – представят своя изложба в галерия „Арте“.
Всъщност точно преди 40 години за първи път те имат обща експозиция, но сега, събрани в това камерно пространство, показват новите си неща, пътя им през годините, майсторството и препратките един към друг, всеки в своята област.
Преди няколко години Десислава Минчева в галерията на Художествената академия ни срещна в един странен, донякъде илюзорен, обгърнат в благородство женски свят – обикновени дами, балерини, дошли сякаш от библейски времена. Сега в „Арте“ естествено са само драматични пастели на Мъжки тела, в различни динамични пози и различни състояния, в които има нещо ренесансово и в същото време респектират с богатството на нюанси и многопластовост в изразяването с пастела.
Кирил Матеев представя серия композиции от метал, обработвани дълго и с една интересна патина, които пък са посветени на женското, на интуитивното, на музата и на ритуала. Названията подсказват "Еньовден", "Хоро", "Грации", "Вятър", "Баланс". Но скулпторът ни среща с фигури – в значителен ръст – на четири Еви от керамика – едната в самата галерия, другите три в двора, като особено въздействаща е тази от цветни керамични парчета, които засилват внушението за различие, за яркост, за силно женско присъствие.
Любопитно е какво Десислава казва за своя приятел и колега Кирил Матеев: „Мястото на Кирил Матеев е в кутия с табелка: „Невъзможно за идентификация“. Въпреки рамката на личния си възглед е експериментатор. Работи дърво, камък, керамика, метал с една свобода да наслагва, руши и играе“. А какво казва Кирил Матеев за Десислава: „Изключителен майстор, много търпелив, изработващ всичко до последния детайл, сериозен художник“…
Снимки Ани Петрова
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg