Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обучение от дистанция в домашни условия и непрекъснат учебен процес

Снимка: НСОРБ

Образованието в условията на извънредното положение. МОН реши днес да бъде неучебен ден за цялата страна. От понеделник вероятно всички училища в страната ще бъдат затворени. Какви са стратегията и вариантите за това как ще се преподава учебният материал. Директорът на Дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ Евгения Константинова обясни в "Нашият ден":

"В МОН вече повече от месец е създадена работна ad hoc група, щаб, който непрестанно е във взаимодействие, внимателно преценяваме развитието на ситуацията. 

Вече сме готови с едно писмо-указание до училищата как могат да предоставят непрекъснатост на учебния процес вече в домашни условия. Различни подходи и варианти в зависимост от възрастовата група, в зависимост от уменията на ученици и учители – те биха могли да се възползват от електронната комуникацията. Тук би могло да ни помогне Обърнатата класна стая, проектно базираното обучение..."

Обучение от дистанция в домашни условия и поддържане на непрекъснатостта на учебния процес

Част от училищата работят в електронни платформи, където може да се организира онлайн обучение в реално време класна стая. Училищата имат готовност. Има различни възможности.

"МОН е осигурило възможност и ще разпространи в близките дни по най-бързия начин акаунти на всички директори и учители, които ще имат достъп до електронна платформа, през която става обучението. Тук въпросът по-скоро е доколко има натрупан опит от страна на ученици и учители да работят в такава ситуация. Така че не само техническите предпоставки са условие за осъществяване на такова обучение в облачна платформа. Необходими са и обучение и квалификация. Но не можем да очакваме, че цялата образователна система, независимо от населеното място, ще може да се възползва от това. Затова предлагаме и повече различни варианти.

Задължително трябва да въвлечем и родителите, защото те са ключово звено, подчерта Евгения Константинова от МОН.

Историкът Емил Джасим пророкува 24 часа по-рано превръщането на дистанционно обучение в единствена алтернатива: "Ролята на държавата от Месопотамия още е да бъде подготвена за всякакви природни ситуация, които не ни позволяват да живеем нормално. Не мога да скрия известното си разочарование от изказването на г-жа Константинова от МОН за това как ще се случи завършването на учебната година – кандидатстването след 7-и клас, с матурите за 12-и клас... Очаквам отговори?" 

Емил Джасим посочи добри практики, даде съвети и също подчерта, че родителите са ключови – те са най-важният партньор в образованието. "И това, ще мине, просто трябва да бъдем внимателни."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искаме ли Христос в живота си?

Като избягваме да се взираме в злото на този свят, рядко си задаваме въпроса за неговата причина. Случили ни се нещо неприятно, достигне ли ни нещастие, сме склонни да припишем вината на хората, които са около нас, но трудно я търсим в себе си. Вгледаме ли се в своите постъпки ще разберем, че и на нас ни се случва нерядко да грешим. Понякога..

публикувано на 20.10.24 в 10:05

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Религията и религиозните войни

Религията е универсален и всеобхватен факт. Няма период в историческото развитие, когато човекът да не е бил религиозен. Науката не познава съвременна или древна нерелигиозна култура. Предвид всеобщността на религията несъмнено причината за нейното пораждане трябва да бъде обща за цялото човечество. Когато нещо е всеобщо и универсално, то..

публикувано на 19.10.24 в 12:35

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00