Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако имате леки оплаквания, не тичайте към болницата

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Разликата между лекарството и отровата е дозата. С информацията е същото. Точната, вярна и правилно дозирана информация ни пази от стреса и паниката – казва д-р Александър Симидчиев – пулмулог, завеждащ Отделение по функционална диагностика към Медицинския институт на МВР София – в здравната рубрика на предаването "Нашият ден".

Не е необходимо постоянно да следим статистиката на заболеваемостта от Covid-19 по света и у нас. Важните неща могат да се кажат за 30 секунди. А те не са новост: 

● За да не се заразим ние – мием ръцете.
● За да не заразяваме другите – стоим си вкъщи.
● Ако имаме оплаквания и те не са тежки – стоим си вкъщи.
● Ако са тежки – обаждаме се и евентуално биваме преместени в болница. 

Към новия вирус хората още нямат имунитет, той се прехвърли от животни към хора в края на ноември и досега не е имало възможност за формиране на реакция.

Догодина предстои да видим дали тези, които са преболедували вируса, ще изградят имунитет.

Мерките са навременни и трябва да са драконови изтъкна още доктор Симидчиев, защото ако допуснем много хора да се заразят 20% тежко боледуващи е страшно много хора не бива да става така.

Когато претоварим системата, тежко болните могат да останат без адекватна медицинска грижа. Единственият вариант да не го допускаме е като си стоим изолирани у дома.

Ако епидемията не се разпространи в тези няколко седмици-месец – хората, които боледуват сега, ще се излекуват и епидемията ще отшуми."

Останете здрави. Останете у дома!

Разговорът с д-р Александър Симидчиев – пулмулог, завеждащ Отделение по функционална диагностика към Медицинския институт на МВР София – е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58