Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Димитров от Музикаутор: Все повече оператори свикват с идеята за квота

Ден за подкрепа на българската музика

Снимка: Pixabay

Трябва ли да се отнасяме към българската музика като към болен човек, който не може да се оправя сам, или квотите за процент родна музика в ефира са нормална европейска практика – този въпрос периодично се обсъжда, а в Деня за подкрепа на българската музика в ефира на "Нашият ден" гостува Иван Димитров, изпълнителен директор на "Музикаутор".

Оказва се, че идеята за насърчение на българската музика среща все по-широка подкрепа. Според изследване на "Алфа рисърч" 72% от запитаните искат повече песни на български език. 42 на сто твърдят, че най-много обичат да слушат българска музика, а под 10 на сто предпочитат чуждестранна.

От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация също подкрепят идеята за насърчаване на по-голямото ефирно присъствие на българската музика. Другите творчески индустрии също реагират солидарно и изразяват подкрепа.

Колкото до стария спор за езика, на който се пее, Иван Димитров уточни, че приемаме дадена музика за българска тогава, когато поне един от създателите ѝ е български гражданин.

Светът е глобализиран и въпросът за езика, на който се пее, вече не е толкова релевантен, важно е наистина да се помогне на хубавата съвременна българска музика, която се създава, да достига до повече публика.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26