Ние сме много адаптивни същества и това ни е помогнало да оцелеем. Усещането, че можем да контролираме една необичайна ситуация, създава контрол върху собственото поведение. Това е много важно за децата ни. С това, което правим, чисто поведенчески, ние им даваме моделите за подражание.
Десислава Георгиева – авиационен и дипломиран кризисен психолог, координатор на Секцията по кризисна интервенция към Дружеството на психолозите в България – коментира в здравната рубрика на "Нашият ден".
"Това, което кризата прави, независимо дали в пандемия, или при всяко критично събитие, е, че променя обичайния ни начин на живот. Както виждате, наложи ни се да ограничаваме социалните си контакти, да променим неща, които винаги сме смятали за даденост, да пренастройваме отношението към себе си и към другите. Да се справяме със собственото си оцеляване и преживяване. В момента е нормално да имаме адекватни реакции към това, което излиза извън обичайното. Да имаме повишена загриженост за своето здраве и това на близките си.
Понякога сме тъжни и стресирани, чувстваме се объркани, че губим контрол върху всичко, което се случва – с нас и около нас.
Това, което виждам – и аз, и колегите ми – хората, за щастие, са във фаза на мобилизация, вземат нещата в ръцете си, виждаме го и в кризисния щаб, в световните институции. Много малко от хората се поддават на паниката и не стават подвластни на първичните емоции.
Пред Дружеството на психолозите обявихме с една инициатива в социалните мрежи, че ние, като екип по кризисна интервенция, сме се събрали да помагаме на всеки, който има нужда, да окажем абсолютно безвъзмездна подкрепа. Конкретни съвети, конкретни техники, конкретна подкрепа. Това наистина са хора, които имат нужда някой отстрани да им покаже възможностите и ресурсите, с които разполагат.
Имаме механизмите да се справяме. Нашата роля – на мен и на моите колеги – е точно в това: да им покажем възможностите, които в момента не са способни да видят.
Десислава Георгиева призова да се следят социалните мрежи, където почти ежедневно се подготвят някакви кратки материали.
Разговорът с Десислава Георгиева – авиационен и дипломиран кризисен психолог, координатор на Секцията по кризисна интервенция към Дружеството на психолозите в България – е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg