Всички днес искат да са щастливи. Но какво е щастието? Представяме си го като нещо постоянно, но винаги го определяме като краткотрайно състояние – вкусен обяд, коктейл, съобщение от любим човек. Опитваме се да го измерим с различни скали. Да определим необходимите условия, при които се случва. Но... обективно или субективно ли е щастието?
Аристотел е първият философ в света, който изследва субективното щастие, и разработва сложна програма за постигането му от всеки.
Етиката на Аристотел говори за всичко, което тормози днешния човек, и всичко, което той се опитва да постигне – да се реализира; да открие смисъла на живота си; да намери онова, което да го движи напред и да му носи удовлетворение и наслада.
Аристотеловите идеи могат да помогнат в това и могат да ни направят щастливи, защото за древния грък най-важната отговорност на човека е да бъде щастлив.
„Аристотел вярва, че ако обучаваш себе си в доброта, ако работиш върху добродетелите си и контролираш пороците си, ще откриеш, че усещането за щастие идва от това постоянно да постъпваш правилно“, пише Едит Хол, авторката на „Да мислиш като Аристотел“.
Хол нито е първата, нито последната, която се занимава с античния философ. Тя обаче е първият преподавател на Аристотеловата философия, който взема неговите трудове, тези и концепции, за да ги приложи към обикновения живот на хората тук и сега.
Макар и учен, в своята книга Едит Хол не изпада в излишен академичен език, а напротив представя изключително достъпно етиката на Аристотел. Впряга неговата философия в разрешаването на трудностите, пред които е изправен съвременният човек – от вземането на решения до кандидатстването за нова работа, че дори и за анализиране на собствения характер.
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Филмът "Господин Азнавур" проследява живота на Шарл Азнавур от първите му стъпки на музикалната сцена през 50-те години на миналия век до световната му слава. Той пресъздава стремежа към признание на един целеустремен творец, като подчертава уникалната му способност да улавя същността на парижкия живот в песните си. Всяка песен обрисува отделна..
Самостоятелна изложба живопис под този наслов откри на рождения си ден 9 декември художничката Златка Пентова. Изложбата е подредена в галерията за съвременно абстрактно изкуство A cube contemporary до 11 януари 2025 г. Златка Декова-Пентова завършва Художествената гимназия в София и Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" –..
В новата си книга Владко Панайотов поднася на читателя една своеобразна "Корона от превратности". Собственият му житейски опит е низ от странни, случайни, но и предизвикани събития, в които той е ту главен участник, ту наблюдател. Владко Панайотов отваря прозореца към една отминала епоха. "Тази книга е еклектична като структура, но хармонична като..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via Павел Веснаков), Георги Господинов, Елка Димитрова, Йордан Ефтимов, Красимир Димовски, Любомир Русанов, Мая Дългъчева и Цанко Лалев, заедно с Антон Баев – инициатор на поетичната среща под наслов..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg