Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През прозореца на извънредното положение

4
Мич Брезунек, дигитална рисунка от поредицата „Пловдив 2020“, март 2020
Снимка: @sariev.gallery

„Пловдив 2020“. Под това общо заглавие французинът Мич Брезунек публикува серия от ярки, преднамерено недодялани карикатури, осмиващи живота при извънредно положение в града под тепетата. Визуалният му дневник не щади никого – и личи, че Брезунек познава добре местните манталитет и типажи. Карикатурите му стават част от дигиталния проект на галерия „Сариев“ – #sarievselfisolation.

„През тъмните дни на коронавируса, заседнал в апартамента на 6-ия етаж в Пловдив, мога да наблюдавам поведението на населението по време на изолация. Като антрополог започнах да рисувам, за да записвам стереотипите на моите съграждани. Между въображението и реалността се появява тази серия от рисунки „Пловдив 2020“, която, без да олекотява ситуацията, дава друг поглед или дори носи усмивка в ъгъла на устата ви“ – пише за новите си дигитални рисунки мултидисциплинарният артист.

Мич Брезунек е роден в Онже, Франция през 1989 г., а от четири години живее и работи в Пловдив. През 2015 г. завършва Националната академия по изящни изкуства град Лориент.

През последните години работи с различни техники и медии – като керамика, рисунка, живопис, видео, анимация. Мич Брезунек е един от авторите от новата вълна пловдивски творци, представен в изложбата „ФОН: Млади автори от Пловдив 2019 година“ на галерия Sariev.

На #sarievselfisolation и други художници публикуват новите си творби, създадени в дните на принудителна изолация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55