Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Странстването като духовно извисяване

Един от най-големите световни поети Мацуо Башьо (1644–1694) е известен у нас със своите хайку, но вече можем да добавим към колекцията си от негови творби и пътеписа „По пътеките на Севера“ в превод на Братислав Иванов. Това е книга, която надхвърля жанровото определение, изпълнена е със стихотворения, с разкази за светилища и манастири, исторически места, за поети, отшелници и герои, със съвсем прозаични преживявания, с описания на красиви месности, с премеждия, с трудности по време на пътуването, с болезнени и с приятни моменти... 

Странстването, което предприема поетът през 1689 година, не е просто изминаване на един маршрут из по-непознатите земи на Север. Това е и духовно пътуване – както навътре в себе си, така и навън – по пътеките на японската история, на формирането на японския дух. 

В пролога Мацуо Башьо пише: 

„Дните и месеците са само наши гости по пътя си във вечността. Така е и с годините, които идват и си отиват. Тези, които прекарват живота си в лодка сред морската шир, както и тези, които посрещат старостта с конска юзда в ръка, пътувайки ден след ден, също са странници, а странстването е тяхната обител. И в миналото мнозина са срещали смъртта си на път.“ 

Поетът намира смъртта си през 1694 година, след като се поболява по пътищата на Япония. Книгата е двуезична, съдържа предговор от Братислав Иванов и обяснителни бележки за по-голяма яснота и разбиране на произведението.

Чуйте Братислав Иванов


ВИЖТЕ ОЩЕ

Дихотом – къде отвежда персонажът на проф. Петер Цанев

За своята нова изложба "Дихотом" в зала "Райко Алексиев" на СБХ Петер Цанев, който е професор по "Психология на изкуството" в НХА, създава специален концептуален персонаж – Дихотом. Дихотомът, по думите на художника, е едновременно експозиция на теоретичен медиум и образна спекулация на неразпозната радикалност по отношение на времето. А в..

публикувано на 17.10.25 в 17:40

Мисията продължава: SoAlive 2025 приключи с нови партньорства и вдъхновение

След първите две успешни издания, превърнали София в притегателна точка за музикалната индустрия, SoAlive Music Conference & Festival 2025  се проведе от 14 до 17 октомври 2025 г.  Събитието отново събра водещи професионалисти, артисти и ключови фигури от цял свят, продължавайки мисията си да бъде мост между талантите на Балканите и глобалната..

обновено на 17.10.25 в 14:45

От платното до постелката – как изкуството и йогата се преплитат в живота на Миряна Иванова

Има хора, които не вървят по права линия през живота, а се движат по спирала – връщат се към себе си с всяко ново преживяване, всеки урок и всяко осъзнаване. Миряна Иванова  е един от тях – художник по образование, създател по душа и йога преподавател по призвание. Тя е от онези жени, които не просто преподават йога, а я живеят.  Пренася древното..

обновено на 17.10.25 в 14:12

Една книга, три езика и един живот: Рами Спасов и неговият прочит на "Туфо рижият пират"

Днес ви срещаме с един човек, чиято история е своеобразен мост между България, Ливан и Австрия. Рами Спасов е роден в Киев, в семейство на българин и ливанка. Детството му преминава между двете страни, но едва десетгодишен преживява загубата на баща си. Тогава майка му взема решение да се върнат в Ливан – място, което за малкия Рами се превръща в дом,..

обновено на 17.10.25 в 13:08

Книги, преводи и културни мостове: България на Панаира на книгата във Франкфурт

От 15 до 19 октомври 2025 г. България ще се представи на 77-ото издание на Международния панаир на книгата във Франкфурт – най-мащабното и престижно книжно събитие в света. Традиционно Асоциация „Българска книга“ (АБК) организира Българския национален щанд с подкрепата на Министерството на културата на Република България. Директно от Панаира на..

обновено на 17.10.25 в 11:41