Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роман за сгромолясването на тоталитарната държава

Това е роман за зловещия политически и социален експеримент на социализма, на който бяхме подложени, който се сгромоляса с тежки последици за нас. Второто издание на романа „Покривът“ (първо 2007) на Георги Марков излезе в том с твърди корици и текстове на Цвета Трифонова и Светлозар Игов, както и с бележките на автора и стенограма на СБП от 1963 с разговора на мастити писатели от соца с младия тогава Марков. Впрочем тази стенограма показва не само защо романът му не е публикуван тогава, но и как верните на партията писатели са се справяли с тези, които не са съобразяват с изискванията на соцреализма. 

Съпътстващите романа текстове са много важни за поставянето на „Покривът“ и в литературния контекст, и в политическия. Ето какво пише Цвета Трифонова: „Книгата на Георги Марков ще е пионер сред изворовите белетристични четива, едно от най-автентичните и достоверни свидетелства за политиката, механизмите и краха на „великото“ строителство. Тя е необходима на бъдещето. Тя ще има ролята на учебник, представящ един разгромен период в българската история, бит и култура. Освен че е носител на информация, тя е и доблестен акт на националното себепознание, създаден в годините на тотална идеологическа манипулация и повсеместно подкопаване на фундаментите на живота.“ 

Ето какво пише самият Георги Марков в бележките си за книгата: „И сега, покатерен на най-високата част на тоя покрив, аз слушах наблизо един шмекер, когото наричаха Бъчвето, да казва моите собствени мисли: "Както е тръгнало, братче, скоро ще направят покрив на цялото земно кълбо... И ще си живеем като в оранжерия!...“

Чуйте Димитър Кенаров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33

Театралният фестивал Ex Machina се открива в Пловдив

Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..

публикувано на 02.04.25 в 14:29
Захари Захариев

Поетът, писател, философ и градинар Захари Захариев

Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..

публикувано на 02.04.25 в 13:01
документалният филм

Дългогодишна любов в писма представя документалният филм "Писма до... и обратно"

Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест.  Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..

публикувано на 02.04.25 в 11:55
Илюстративна снимка

Маратон на четенето 2025 започва с изненади

С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте! 

обновено на 02.04.25 в 11:53