В тези дни, когато сме "под домашен арест", качеството на въздуха е от съществено значение. Важно е да държим замърсителите надалече и да проветряваме редовно. Ролята на растенията, уви, е преувеличена, пише британският "Обзървър".
1. Отворете прозорците
Очевидно е, но все пак да напомним: това е най-простият и ефикасен начин да проветрим, но понякога го забравяме. "Свежият въздух не ни е враг, казва казва д-р Пол Йънг от Университета Ланкастър. Ако държите затворено по цял ден, давате възможност на химикалите и алергените да се натрупат.
Даже да живеете в замърсената градска част, отваряйте прозорците, не бива да стоите вътре без проветрение. Даже да живеете до оживен булевард, отваряйте и проветрявайте.
На немски има дума: "Stoßlüften”, която приблизително можем да преведем като "избутване на въздуха". Идеята е да отворим прозорците изцяло за 10-20 минути, така че въздухът да се проветри напълно. Може да пробвате немската техника поне два пъти дневно. Особено сега, когато трафикът е намалял и дори в градовете въздухът е осезаемо по-чист.
Да държите отворено през нощта, когато има по-малко коли, също е добро решение."
2. Растенията помагат, но не много
Изследване на НАСА от 80-те открива, че растенията отстраняват токсичните замърсители от въздуха. Тези изследвания обаче са проведени в лабораторни условия, напомнящи тези в космоса. На Земята стайните растенията помагат в прочистването на въздуха, но не в степента, в която допускаме.
"Освен ако нямате дъждовна гора у дома, ефектът е минимален, казва професор Павел Варгоски от датския Технически университет, за да има ефект, трябва да имате лехи и лехи с растения. А и сградите, които обитаваме, не са херметически затворени пространства, винаги прониква въздух отвън."
3. Внимавайте за домашните замърсители
"Когато готвите, винаги пускайте абсорбатор, казва Йънг, и не пушете вътре, цигареният дим се задържа много по-дълго, отколкото предполагате.
Ако е възможно, дръжте препаратите за чистене извън дома. Дори когато са добре затворени, химикалите в тях се изпаряват."
Не използвайте аерозолни освежители за въздух или ароматни свещи – от тях има повече вреда, отколкото полза.
"Съблечете" дома, ако е възможно
Дървеният под е по-добро решение от мъхестия килим. Навън се стопля, така че, ако можете да приберете дебелите мъхести килими и тежките завеси, ще подобрите въздуха в дома си.
Ако нямате протектори на матраците, сега е моментът да се снабдите, те предпазват от акари. Също така редовно изтърсвайте завивките и възглавниците."
4. Борба с влагата
Влагата е съществен фактор, който влияе върху качеството на въздуха у дома. Проветрявайте редовно и не допускайте мухъл по стените.
След къпане проветрявайте банята.
Винаги когато е възможно, простирайте прането си навън или поне на проветриво място.
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята, завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg