Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Цветомил Войславов: Сапунът действително убива коронавируса

Електронно микроскопско изображение на пандемичния човешки коронавирус, причиняващ болестта Covid-19 (в лилаво), който навлиза в клетка (в зелено), National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Убива ли миенето на ръцете с вода и сапун коронавируса? В здравната рубрика на "Нашият ден" на въпроса отговаря д-р Цветомил Войславов, гл. асистент във Факултета по химия и фармация на СУ "Св. Кл. Охридски". 

ДА. Убива гоCovid-19, както и много други вируси, представлява клетка, пълна във вътрешността с клетъчни органели, обградени от мембрана, съставена от белтъци и мазнини. Тази мазнинна обвивка помага на вируса много лесно да се прикрепи, буквално да се залепи, върху ръцете ни. А знаем какво се случва, когато се опитваме да измием мазните си ръце само с вода. Нищо. 

Причината е, че мазнините са хидрофоби. Т.е. необичащи водата. Когато използваме само вода, тя сякаш се плъзга по слоя с мазнина и не го отмива. Сапунът обаче представлява една много интересна молекула. Най-често сапуните са натриеви или калиеви соли на висшите мастни киселини. Те се състоят от две части: едната част е хидрофилна – обичаща водата, а другата е хидрофобна – необичаща водата. Тази хидрофобна част обаче обича мазнините. Когато мием ръцете си със сапун, хидрофобната част навлиза в мазната капка или в мембраната на вируса, а хидрофилната остава навън откъм водата. Така вече водата може да отмие вируса от ръцете ни. 

Какви сапуни да използваме

Абсолютно всякакви – не е необходимо да са скъпи и "антибактериални".

Важно е да уточним времето, в което трябва да мием ръцете си със сапун. Миенето трябва да продължи поне половин минута, след което да изплакнем с вода. Когато учите децата си да мият ръцете си със сапун, кажете им да търкат ръцете си, докато си изпеят една детска песничка. Едва тогава да изплакнат ръцете си с топла вода. С топла, а не гореща. При гореща вода изтегляме ръцете си подсъзнателно по-бързо.

Когато избирате дезинфектант

Гледайте да е на алкохолна основа. Най-често използваните са етанол, пропанол, изопропанол или комбинация. Съдържанието на алкохол трябва да бъде над 60%. Как действа алкохолът на вируса? По същия начин горе-долу, както и сапунът. 

Алкохолната молекула има доста по-добра разтворимост в мазнини, отколкото водната. Навлиза през клетъчната мембрана, с което помага и за нейното разрушаване. Не трябва да прекаляваме и с употребата на твърде висококонцентрирани разтвори на спирт. 

Не трябва и да се забравя, че алкохолът и алкохолните смеси са леснозапалими! Не бива да се използват близо до открит огън, в близост до електрически инсталации и други пожароопасни места.

Разговорът с д-р Цветомил Войславов, гл. асистент във Факултета по химия и фармация на СУ "Св. Кл. Охридски", е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55