Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Цветомил Войславов: Сапунът действително убива коронавируса

Електронно микроскопско изображение на пандемичния човешки коронавирус, причиняващ болестта Covid-19 (в лилаво), който навлиза в клетка (в зелено), National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Убива ли миенето на ръцете с вода и сапун коронавируса? В здравната рубрика на "Нашият ден" на въпроса отговаря д-р Цветомил Войславов, гл. асистент във Факултета по химия и фармация на СУ "Св. Кл. Охридски". 

ДА. Убива гоCovid-19, както и много други вируси, представлява клетка, пълна във вътрешността с клетъчни органели, обградени от мембрана, съставена от белтъци и мазнини. Тази мазнинна обвивка помага на вируса много лесно да се прикрепи, буквално да се залепи, върху ръцете ни. А знаем какво се случва, когато се опитваме да измием мазните си ръце само с вода. Нищо. 

Причината е, че мазнините са хидрофоби. Т.е. необичащи водата. Когато използваме само вода, тя сякаш се плъзга по слоя с мазнина и не го отмива. Сапунът обаче представлява една много интересна молекула. Най-често сапуните са натриеви или калиеви соли на висшите мастни киселини. Те се състоят от две части: едната част е хидрофилна – обичаща водата, а другата е хидрофобна – необичаща водата. Тази хидрофобна част обаче обича мазнините. Когато мием ръцете си със сапун, хидрофобната част навлиза в мазната капка или в мембраната на вируса, а хидрофилната остава навън откъм водата. Така вече водата може да отмие вируса от ръцете ни. 

Какви сапуни да използваме

Абсолютно всякакви – не е необходимо да са скъпи и "антибактериални".

Важно е да уточним времето, в което трябва да мием ръцете си със сапун. Миенето трябва да продължи поне половин минута, след което да изплакнем с вода. Когато учите децата си да мият ръцете си със сапун, кажете им да търкат ръцете си, докато си изпеят една детска песничка. Едва тогава да изплакнат ръцете си с топла вода. С топла, а не гореща. При гореща вода изтегляме ръцете си подсъзнателно по-бързо.

Когато избирате дезинфектант

Гледайте да е на алкохолна основа. Най-често използваните са етанол, пропанол, изопропанол или комбинация. Съдържанието на алкохол трябва да бъде над 60%. Как действа алкохолът на вируса? По същия начин горе-долу, както и сапунът. 

Алкохолната молекула има доста по-добра разтворимост в мазнини, отколкото водната. Навлиза през клетъчната мембрана, с което помага и за нейното разрушаване. Не трябва да прекаляваме и с употребата на твърде висококонцентрирани разтвори на спирт. 

Не трябва и да се забравя, че алкохолът и алкохолните смеси са леснозапалими! Не бива да се използват близо до открит огън, в близост до електрически инсталации и други пожароопасни места.

Разговорът с д-р Цветомил Войславов, гл. асистент във Факултета по химия и фармация на СУ "Св. Кл. Охридски", е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Съкращение при майчинство и делба на наследство

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, отговаря на слушателски въпроси в предаването. Жельо Иванов от гр. Гоце Делчев пита: Жена ми получава майчинство вече 1 година. Може ли работодателят да я съкрати, или е длъжен да продължи майчинството и през втората година? Никола Михайлов от гр. Рила пита: Приживе..

публикувано на 14.06.24 в 15:35

Вече има българска информационна платформа за подсладителите

Е-sladko е първата българска информационна платформа за подсладителите.   Елисавета Котова , председател на Асоциация на децата с диабет, запознава слушателите на "Lege Artis" с възможностите на новия информационен портал. Много хора смятат, че неограничената консумация на подсладители е безвредна и не знаят кога и как трябва да се..

публикувано на 14.06.24 в 12:33

"Заедно за многообразие" – проект, насочен към равнопоставеността на работното място

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме едногодишната инициатива на Сдружение "Знание", озаглавена "Заедно за многообразие". Тази инициатива е насочена към зачитането на човешкото достойнство, недопускането на дискриминация на работното място, в училище и в обществото. Целта е да се подобри разбирането за..

обновено на 14.06.24 в 09:19
Радослав Парушев, Светлозар Желев и Анди Велков (от ляво надясно)

За политическата сцена и литературните визии за съвременната реалност

Писателите Андрей Велков и Радослав Парушев гостуват в ефира на “Нашият ден”, за да обсъдят последните избори за Народно събрание и Европейски парламент, политическата ситуация в страната и в чужбина, както и възможното бъдеще пред нас. Радослав Парушев , адвокат и един от водещите специалисти по интелектуално и авторско право в България,..

обновено на 13.06.24 в 12:07
Ървин Дейвид Ялом

93 години от рождението на Ървин Дейвид Ялом

Ървин Дейвид Ялом, американски психиатър, теоретик и практик, преподавател и автор на романи, е роден на днешния ден, 13 юни 1931 г. Той е една от водещите фигури в екзистенциалната психология и груповата психотерапия. Родителите на Ялом емигрират от Русия в САЩ през 1920-те години . Те се заселват във Вашингтон, където отварят бакалски..

обновено на 13.06.24 в 10:33