Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен ден на ромите – живот по време на криза

Хората от ромските махали се грижат за боклука в цялата страна, а са потънали в боклук, смята Валери Леков

Снимка: Радио Видин архив

Как живеят в ромските квартали и махали по време на криза? Как посрещат Международния ден на ромите? Има ли разум, здраве и съпричастност в ромските общности? 

Калина Колева от Филиповци и Валери Леков от ромския квартал "Изток" в Кюстендил разказват в "Нашият ден" как започва 8 април при тях. Те си пожелаха здраве и смирение в този ден. 

Жителите на Филиповци проявяват дисциплина и спазват мерките

Филиповци - сн. Калина Колева"В момента всички мерки се спазват в столичния кв. "Филиповци", защото от двете страни на махалата има жандармерия. Сега е сезонът на сватбите, но хората са много кротки и въобще не се събират на тумби. Няма сватби, няма 3-дневни тържества, няма кръщенета. Хората се съобразяват, без да критикуват, с мерките от Щаба и от полицията."

Боклукът е в огромни количества и е в самата ромска махала, в началото – там е струпан. Не се извозва, нито се почиства. 

"Смятам, че това е дело на самите жители на махалата. В края на квартала са поставени едни контейнери. Но защо пък не хвърлят боклука в контейнерите и оттам да ги извозват от Столичната община? Много от хората хвърлят около контейнерите. И това вече е свързано с културата и  възпитанието", обясни Калина Колева.

Кюстендилският кв. "Изток"

"За боклуците ще се хвана и аз – споделя Валери Леков – то е малко като обущаря, който ходи със скъсани обувки. Хората от ромските махали се грижат за боклука в цялата страна, а са потънали в боклук. Не мога да си го обясня. Във всяка ромска махала има по едно нелегално сметище. Не зная защо се получава така... 

Хората действително спазват карантината

"Разбира се, като навсякъде, има и недобросъвестни, но мисля, че е грозна тази картина на входа и на изхода на махалите да има КПП-та полиция и жандармерия."

Взаимопомощ в ромските квартали

"Това, което не се появява в медиите, а реално се случва в по-голямата част от ромските махали, е взаимопомощта в ромските квартали. Хората, които са в чужбина, изпращат пари. Местни активисти също обикалят и събират пари из махалите. С парите закупуват храна, която раздават на най-бедните. Има качени клипове във фейсбук. Трябва в такива времена хората просто да си помагат. Това е, с което ние сами, като граждани, можем да си помогнем."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20