Трябва да се изчака устойчиво спадане на случаите на коронавирус. Никой не знае в действителност колко са заразените в една страна. И това, което ще бъде важен индикатор какво ще се случи, са следващите два-три дена. Това коментира Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията, в "Нашият ден".
"Като гледам какво се случва по улиците, дали заради хубавото време, пред блока, в магазина, хората започнаха през последните дни рязко да не спазват правилата, не спазват дистанцията. Това желание да се промени ситуацията, да се намали стоенето вкъщи е естествен процес .
Как да стане излизането от извънредните мерки?
"Това се коментира в цял свят, не само у нас. Китай и Южна Корея се опитват да го направят. Много зависи от това дали ще има втора вълна. Вирусолозите и епидемолозите коментират, че трябва да се изчака устойчиво спадане на случаите, а не колебание. Друг е въпросът колко дълго можем да си позволим да спазваме крайни мерки, защото:
Другата по-голяма заплаха е икономиката. Какво се случва със заетостта на хората?
"Дори и да няма устойчив спад, от един момент нататък трябва да се направят опити да се възстановят някакви икономически процеси, които почти са спрели. Очевидно няма да се чака да станат новите диагностицирани нула."
Страхувам се, че не знаем какво ще случи при това отклоняващо се (девиантно) поведение на хората
"Това усилие хората да излязат от вкъщи и да потърсят контакти, ще доведе до някакъв ръст на заразяването. Проблемът е, че празниците, които предстоят – Цветница и Великден – са свързани със събиране на хора. А мисля, че ще го усетим още преди това. Това, което си заслужава да се знае:
Какво се случва със здравната ни система?
"Ние сме втори след Италия, въвели извънредното положение. Така или иначе България успя да намали тази първоначална криза. Ситуацията в момента не толкова стресова за здравната система. Болниците вече са по-подготвени, имат свой и чужд опит как да се третира по-ефективно вирусът. Но има различно ниво на лекуване на хората в различните болници. Ще се види през статистиката – през смъртните случаи – къде хората по-често оздравяват и къде умират."
Ресурсите, които има държавата, са относително ограничени
"Няма как да сложим полицай пред всеки блок. Може да се сложат хора на големите пътища и в големите градове. Полицията е на ръба на ресурсите и на възможностите си да реагира. Вече 4 седмици тя работи много по-интензивно от обичайното. Дори и армията, тя не е с голяма численост, за да бъде ползвана за възпиращи мерки. Ако хората нямат някакво собствено усилие да контролират себе си, децата си и родителите си, няма как държавата с глоби или затвор да успее да промени ситуацията." – категоричен е Безлов.
Във "Време за наука" отправяме интересно предложение за ваканцията към децата и техните родители – лятната образователна програма на Националния природонаучен музей – БАН. Веселина Чирова , екскурзовод в музея, разказва повече за инициативата: "Целта е децата да натрупат нови знания за природата и да се забавляват по интересен начин...
В "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН – с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки между етиката и музиката, за акустична справедливост и за изваждането на звук и глас от контекста им. В началото на разговора проф. Ставру предлага на..
На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България. Какво ще се случи след тази дата, какви са..
Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър. Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..
SLAPP делата, медийната среда у нас и искът на Нова телевизия срещу журналиста Калин Манолов и доц. Светлана Божилова, коментира във "Въпреки..
"Има една приказка, че дяволът е в детайла… Богът е там. Точно там е вдъхновението, златната ръка и огънят на мерака, на това наистина да направиш нещо, да..
В Държавната опера в Бургас започва III Международен балетен конкурс "Сара-Нора Прима". Галаконцертът на конкурса ще се състои на 12 юли заедно с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg